Egyre nagyobb az igény az Egyesült Államokban az egészségügyi kísérletekhez használt majmokra, az állattenyésztők azonban már nem tudják elegendő állattal ellátni a tudományos kutatóközpontokat. A kutatók szerint az állathiány jelentősen lassítja a tudományos kísérleteket - írja a CBS.
Az egészségügyi kutatások egyik kedvelt alanya a rhesus makákó majomfaj (más néven bundermajom), mivel az állat testi adottságai nagyon hasonlítanak az emberéhez. A mostani állathiányt az okozza, hogy az utóbbi időszakban egyre több AIDS-kutatáshoz, illetve biológiai és kémiai anyagokkal kapcsolatos vizsgálathoz használják ezeket a majmokat.
A hiány ráadásul rendkívüli módon felverte az állatok árát is: egy példányért akár 10 ezer dollárt (több mint 2,2 millió forintot) is elkérnek a kereskedők. Ezt az összeget azonban sok kutatóközpont nem tudja kifizetni. A CBS szerint több rák- és AIDS-kutatásnak is azért kell várnia évek óta, mert kevés a majom, vagy magas áruk miatt nem tudják megvenni a kutatóközpontok az állami támogatásból az állatokat.
Az Egyesült Államokban nyolc olyan központ létezik, ahol tudományos kísérletekhez nevelnek emberszabású majmokat. Az 1990-es évek közepén még évi 12 ezer majmot tenyésztettek ezekben az intézetekben, az egyre növekvő kereslet miatt ezt a számot mostanra 15 ezerre emelték. Idén azonban már ez a szám is kevésnek bizonyult - mondta a CBS-nek dr. Jerry Robinson, a Nemzeti Főemlőskutatások Központi Programjának igazgatója.
Az állatok számát azonban már nem nagyon lehet tovább növelni, mivel a rhesusok lassan szaporodnak. A kutatók ezért most azt kérik, hogy az amerikai állam 100 millió dollárért fejlessze a nyolc állami majomfarmot, illetve építsenek újakat is. A CBS úgy tudja, hogy az állathiány már évek óta gondot okoz sok kutatóhelynek, de eddig azért nem hozták nyilvánosságra a problémát, hogy elkerüljék az összetűzést az állatvédőkkel.