A legfrissebb hírek szerint a kanadai-amerikai határon lévő Niagara-Mohawk erőmű túlterheltsége miatt az amerikai oldalon történt egy hirtelen áramszünet nem sokkal csütörtök délután, ami végül a nagyszabású áramkimaradást okozta, amely megbénította az Egyesült Államok és Kanada több részét. A Niagara-Mohawk erőműlánc az országos áramellátó hálózat egyik legnagyobb eleme.
A BBC Online ugyanakkor azt írta a kanadai hatóságokra hivatkozva, hogy egy Niagara városbeli erőműben kitört tűz okozta azt a kisebb áramkimaradást, ami aztán végigyűrőzött a két országon. Az Egyesült Államok hatóságai ugyanakkor elvetik ezt a magyarázatot.
A Szövetségi Energiaszabályozási Bizottság szóvivője szerint a kisebb áramkimaradás megingatta az egész energiahálózatot, ami továbbgyűrűzött, és az áramkimaradás végigsöpört a Nagy Tavak vidékén és Kanada egyes területein.
Az érintett amerikai városok között van New York, Detroit, Cleveland, Ohio, Connecticut, Detroit, Michigan, New Jersey; Kanadában pedig Ottawa és Toronto. A legtöbb helyen óriási pánik alakult ki, emberek tízezrei özönlöttek az utcákra New York központjában, Manhattanben, a város több körzetében, és más amerikai nagyvárosokban is.
A New York-i polgármester helyi idő szerint csütörtök esti sajtóértekezletén közölte, az áramszolgáltatás Kanada déli és New York állam északi részén kezd helyreállni, de - mint fogalmazott - a legjobb esetben is több órára van szükség, míg az áramszolgáltatás teljes mértékben helyreáll. Az áramkimaradás oka valószínűleg a kanadai-amerikai határon lévő Niagara-Mohawk erőműhálózat túlterheltsége volt.
A hatóságok csütörtök este biztonsági okokból kilenc atomerőművet leállítottak az ország különböző pontján. Ezeket egyenként kell majd újraindítani. Az esemény a legfrissebb értesülések szerint körülbelül 20 millió embert érint.
George Pataki, New York állam kormányzója szükségállapotot rendelt el az egész államban. A kormányzó csütörtöki sajtóértekezletén elvetette a terrortámadás lehetőségét, szerinte minden információ arra utal, hogy az Egyesült Államok és Kanada több területét érintő áramkimaradást egy erőmű-hálózati meghibásodás okozta. Hasonlóan vélekedett a New York-i polgármester is aki szerint tűzesetről sehonnan nem érkezett jelentés, ami arra utal, hogy nem terrorcselekmény történt.
A belbiztonsági minisztérium és az amerikai Szövetségi Nyomozó Hivatal (FBI) ugyanakkor nem zárta ki a terrortámadás lehetőségét, de az is lehetséges szerintük, hogy komputerhálózati hiba okozta az áramkimaradást. A hatóságok azonnal vizsgálatot indítottak, és a Kaliforniában tartózkodó George Bush elnököt is tájékoztatták a helyzetről.