1989 óta először most vasárnap indult bálnavadászatra izlandi hajó. Összesen három hajó futott ki a nyílt tengerre, és 38 bálnát szeretnének elejteni útjukon. Az izlandi bálnavadászat újraindítása ellen világszerte tiltakoznak a környezetvédők.
1986-ban annyira megfogyatkozott a Föld bálnaállománya, hogy nemzetközi szerződésekkel kezdték korlátozni a hatalmas tengeri emlősök vadászatát. Izland 1989-ben csatlakozott a moratóriumhoz. A most bálnák ellen induló vadászok állítják, hogy nem hasznot akarnak szerezni a ritka zsákmányból, hanem tudományos okokból van szükségük a bálnákra. A bálnák túlszaporodása ugyanis más fajokat, például a tőkehalakat veszélyeztetik.
Több nemzetközi környezetvédelmi szervezet azonban úgy tartja, hogy ez álságos szöveg. Valójában a bálnák nem korlátozzák más tengeri állatok életét. Nagy-Britanniában máris bojkottot szerveznek az izlandi áruk - elsősorban halak - ellen. A brit és az amerikai kormány hivatalosan is tiltakozott a vadászat újraindítása ellen. Az izlandiak arra hivatkoznak, hogy igazságtalan őket korlátozni, hiszen Norvégia és Japán például sohasem csatlakozott a bálnavadászat tiltásáról szóló nemzetközi szerződéshez.
Sokan azonban azért aggódnak Izlandon, hogy az ország egy fontos bevételétől esik el: egyre népszerűbbek ugyanis a bálnanéző turistautak a szigetországban.
A Greenpeace már bejelentette, hogy felveszi a harcot az izlandi bálnavadászokkal. A szervezet legendás hajója, a Rainbow Warrior már elindult Izland felé, és körülbelül két hét múlva éri utol a vadászokat. 1978-ban a Rainbow Warrior már megzavart egy izlandi bálnavadászatot.