"Jó hangulatban vannak, mindenki egészséges és készen áll a feladatára" - mondta az [origo]-nak Kiss Dezső sajtótiszt az Irakban tartózkodó magyar szállító alakulat katonáiról. Jót tett a katonák közérzetének az is, hogy amikor megérkeztek az al-Hillah peremén található bázisra, akkor látták, hogy nem kell sátrakat felverniük, hanem egy rovarirtáson átesett, újonnan kifestett kőépületbe költözhetnek - tette hozzá az alakulattól néhány kilométerre lévő parancsnokságon dolgozó Kiss.
A magyar kontingens főereje múlt csütörtökön délután érkezett meg a bázisra, hozzájuk csatlakoztak még katonák szombaton és tegnap is. Ma már mind a 292 katona al-Hillahban van, így teljessé vált az alakulat.
Feladatuk egyelőre nincs a néhány napja ott tartózkodó magyaroknak, akik még a berendezkedéssel vannak elfoglalva. A lengyel irányítás alatt működő hadosztály csak holnap veszi át hivatalosan a parancsnokságot. A magyar szállítóalakulat is csak ezt követően kaphat feladatokat. Kiss Dezső elmondása szerint várhatóan szeptember közepén kell munkába állniuk katonáinknak.
A kontingens tagjai addig zenehallgatással, olvasással és tévénézéssel tölthetik üres óráikat. Többségük hozott magával CD- és MP3-lejátszót, újságokat és könyveket - mondta Kiss. A bázison működnek már a műholdvevők is, így a katonák tudják fogni a magyar műholdas csatornákat. Ha kifogynak az aktuális újságokból, akkor pedig kapnak újabb hazai sajtótermékeket.
A többek között mongol, román és amerikai katonákkal közös szálláson lévő magyarok számára minden reggel fél nyolckor van az első eligazítás. Reggelire rendszerint meleg ételt kapnak: sült szalonnát, tojásporból készült rántottát, valamint tejet, gyümölcslevet és joghurtot. Ebédre szendvics és chips jár. Utóbbira azért van szükség, hogy pótolni tudják a kiizzadt sómennyiséget - mondta Kiss Dezső. A vacsoraidő a hazai viszonylatokhoz képest némileg korán, már délután négykor elkezdődik, és este hét óráig tart. Ez jelenti a főétkezést, a katonák ekkor kapnak tartalmasabb ételeket, például makarónit.
A sajtótiszt elmondása szerint ma már kellemesebb az időjárás, mint néhány héttel ezelőtt, amikor Kuvaitba érkeztek. Ezzel együtt még most is 46-48 fokos meleget kell elviselniük árnyékban. Napközben ezért a katonák szinte csak a folyadékot kívánják: átlagosan 6-8 liter palackozott vizet isznak meg naponta.
A táboron belül valamelyest elviselhetőbb az élet: ha a katonák ott tartózkodnak, akkor nem kell hordaniuk a forróságban nyilván nem túl kellemes védőfelszereléseket, a sisakot és a golyóálló mellényt. Egyéni fegyverét azonban ilyenkor is mindenkinek magánál kell tartania.
A napokban megjelentek olyan hazai sajtóhírek, amelyek szerint több Irakban tartózkodó magyar katona is a hazatérést fontolgatja. Kiss Dezső ezzel kapcsolatban azt mondta: amikor ezek a hírek felröppentek, minden katonát megkérdeztek arról, hogy van-e ilyen szándékuk. Mindannyian azt válaszolták, hogy meg sem fordult a fejükben. Kiss szerint nem is lenne logikus, hogy valaki két hónapos kiképzés és hosszú várakozás után megérkezik az állomáshelyére, ahol mindössze néhány napos tartózkodás után meggondolja magát.
A sajtótiszt elmondása szerint a helyiek barátságosak, és ha meglátják a katonákat, akkor integetnek. S nemcsak a gyerekek, hanem a felnőttek is - tette hozzá Kiss Dezső. A magyar katonákat is felkészítették ugyanakkor a helyi szokások tiszteletben tartására. Nem tanácsos például az iraki nőket bámulni, és szemükbe nézni, mert az komoly sértésnek számít. Nem ajánlott az sem, hogy valaki a bal tenyerét nyújtsa a helyiek felé. Irakban ugyanis sokan a bal kezüket használják vécépapír helyett, és ezért az a tisztátalanság jelképének számít.
Pethő András