Vagdalkozások és parázs vita közepette zajlott le csütörtökön a szerb parlament őszi ülésszakának első - kétnapos késéssel kezdődött - ülése, melynek napirendjén a kormány ellen beterjesztett ellenzéki bizalmatlansági indítvány és Natasa Micic parlamenti elnök leváltására irányuló ellenzéki kezdeményezés volt.
A parlament egész nap Micic asszony kétéves tevékenységéről vitázott, de a parlamenti elnök menesztéséről várhatóan csak szerdán szavaz a törvényhozás, s azután kerül sorra a kormány elleni bizalmatlansági indítvány.
A parlamentben uralkodó kusza állapotok és a hajszálnyira kiegyenlített kormánypárti-ellenzéki erőviszonyok miatt csak találgatni lehet, miként ér véget a parlamenti válság. A belgrádi tömegtájékoztatás arra tippel, hogy a képviselők bizalmat szavaznak a kormánynak, viszont leváltják a parlamenti elnököt, aki egyben a köztársasági elnöki teendőket is ellátja.
Ez azonban mégis a kormány bukásához vezethet, mivel a Szerbiai Polgári Szövetség azzal fenyegetőzött, hogy kihátrál a kormány mögül, amennyiben a törvényhozás meneszti a párt színeiben politizáló parlamenti elnököt.
Az is gondot jelent, hogy Micic asszony parlamenti elnökként a köztársasági elnöki feladatokat is ellátja. Menesztése esetén a legidősebb parlamenti alelnök - aki történetesen a milosevici Szocialista Párt politikusa - venné át a parlament irányítását, de az már nem világos, hogy mi lenne a köztársasági elnöki tisztséggel.
A belgrádi sajtó olyan forgatókönyvet sem zár ki, hogy a kormány nem várja meg saját bukását, s maga fogja kérni a rendkívüli választás kiírását. Ezt a lehetőséget DOS meghatározó pártja, a Demokrata Párt (DS) sem zárta ki.
A DS egyik meghatározó politikusa, Cedomir Jovanovic szerb miniszterelnök-helyettes a csütörtöki parlamenti felszólalásában is érzékeltette, hogy ha kenyértörésre kell vinni a dolgot, akkor a DOS és a DS maga fogja szorgalmazni a választás kiírását. Belgrádi politikai elemzők szerint a DOS-en belül is egyre többen azon a véleményen vannak, hogy a szerbiai parlamenti válság elérte a tetőfokát, s a kialakult patthelyzetből az egyetlen ésszerű kiút valóban a választás kiírása lenne.