Irak: sikertelen elfogási akció Kerbelában

Vágólapra másolva!
Amerikai csapatok vették blokád alá egy iraki síita vallási vezető házát és hivatalát Kerbelában. Az amerikaiak szerint a síita vezető felelős a három amerikai katona és két iraki rendőr halálát okozó csütörtök esti lövöldözésért. A vallási vezető hívei szerint elmenekült otthonából. Eközben felmérések kimutatták, hogy jelentősen csökkent az Irakban szolgálatot teljesítő amerikai katonák morális szintje. A katonák majdnem fele döntött úgy, hogy a háború után nem folytatja katonai szolgálatát.
Vágólapra másolva!
Amerikai katonákat öltek meg Kerbelában/nagyvilag/20031017lengyel.html

Amerikai csapatok vették körül szombaton Szajid Mahmud al-Hasszani iraki síita vezető kerbelai házát. A katonák páncélosokkal vágták el a házhoz vezető utakat, a negyed felett pedig helikopterek őrjáratoztak.

Az amerikaiak Hasszanit tartják a csütörtök éjjel Kerbelában kirobbant lövöldözés felelősének. Az utcai harcokban három amerikai katonai rendőr és két iraki rendőr vesztette életét. A megszálló amerikaiak szerint a lövöldözést Hasszani síita milicistái kezdték.

A vallási vezető hívei szerint még csütörtökön elhagyta Kerbelát, azóta nem látták. Az amerikai katonai vezetők nem kommentálták a Hasszani elfogására tett kísérletet.

Az iraki síita többség általában együttműködik a megszálló amerikaiakkal, a konvojok ellent irányuló támadásokat a Bagdad környéki szunnita háromszögben követik el a szintén szunnita Szaddám Huszeinhez hű szélsőségesek.

Létezik azonban egy síita kisebbség, amely elutasítja az ország amerikai megszállását. A Moktada al-Sadr vezette síita ellenállással szimpatizált Hasszani is, aki igen nagy népszerűségnek örvend Kerbela környékén - tudósít a Reuters hírügynökség.

Eközben közzétettek egy, a Pentagon által készített felmérést az Irakban állomásozó amerikai csapatok morális állapotáról. A hadsereg egyik lapjában közzétett felmérés szerint a katonák közel hetven százaléka úgy gondolja, hogy a csapatok morális állapota rossz, vagy átlagosnak mondható.

A katonák többsége szerint komoly ellentmondás feszül a katonai vezetés és a politikusok azon állításai, hogy a csapatok lelkesek és jól felkészültek, és a valóság között - írja a BBC News.

A katonák harmincegy százaléka szerint a háború és Irak megszállása nem használ hazájuknak. Ugyanakkor a megkérdezett katonák negyvenkilenc százaléka úgy döntött, hogy a háború után nem hosszabbítja meg szerződését a hadsereggel.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!