Vádemelés a moszkvai túszdráma ügyében

Vágólapra másolva!
Sámil Bászájev csecsen hadúr ellen emeltek vádat a tavaly októberi moszkvai túszdráma ügyében, mert az orosz hatóságok úgy vélik, Bászájev pénzelte az akciót. Jogvédők szerint az orosz elnök máig titkolja az egy évvel ezelőtti akció részleteit. Tavaly októberben 130 túsz és 40 fegyveres halt meg egy moszkvai színházban, amikor az orosz hatóságok mérges gázt vetettek be a terroristák ellen.
Vágólapra másolva!

A moszkvai ügyészség szerdán bejelentette, hogy a Dubrovka színházban végrehajtott túszejtő akcióért és egyéb moszkvai terrorcselekményekért vádat emelnek Sámil Bászájev csecsen hadúr ellen. Az ügyészség szerint Bászájev 40 ezer dollárt fordított tavalyi robbantások és a túszejtés előkészítésére. A túszdráma ügyében indított vizsgálat máig nem zárult le.

Eközben a túszdráma károsultjai és jogvédő szervezetek azt állítják, hogy Vlagyimir Putyin orosz elnök máig eltitkol bizonyos információkat a biztonsági erők Dubrovka színházbeli túszszabadítási akciójáról. Több ismert jogvédő csoport - közöttük a Moszkvai Helsinki Csoport, az Állampolgári Jogokért - moszkvai sajtótájékoztatóján közölte: eddig eredménytelen maradt minden arra irányuló kísérlet, hogy a hatóságok felelősségre vonják a tragédiáért felelős személyeket. A Közös Cselekvés nevű szervezet közölte, az Emberi Jogok Európai Bíróságához fordulnak.

A jogvédők szerint Putyin megtéveszti a közvéleményt. Emlékeztettek: az orosz elnök közelmúltbeli amerikai útja előtt tengerentúli újságíróknak adott interjújában azt mondta, hogy a színházat megrohamozó egységek az egészségre ártalmatlan gázt vetettek be. Az elnök szerint az emberek egyéb okok miatt haltak meg, például kiszáradás, krónikus betegségek következtében, vagy azért, mert az épületben kellett maradniuk.

A jogvédők szerint Putyin állítása nem felel meg a valóságnak, a színház elfoglalásakor egy fentanil alapú kábító gázt használtak. Ezt annak idején Jurij Sevcsenko egészségügy-miniszter is megállapította. A jogvédők szerint a rendőrség ezt az erős hatású szintetikus anyagot a törvények szerint nem alkalmazhatja. A jogvédők ismét felszólították Putyint, hogy adjon hiteles információt a bevetett gázról és az épület ostromának körülményeiről. Szerintük az államtitokról szóló törvény értelmében ebben az ügyben nem lehet információkat visszatartani, s aki így tesz, felelősségre vonható.

Tavaly október 23-án a Dubrovka színházban a Nord-Ost című musical előadásán - hivatalos közlés szerint - 40 csecsen fegyveres terrorista túszul ejtett 912 embert. A támadók az épület felrobbantásával fenyegetőztek és az orosz csapatok csecsenföldi kivonását követelték. Három napig tartó patthelyzet után, a merénylőknek ígért tárgyalások nélkül a biztonsági erők megrohamozták az épületet; 130 túsz és az összes túszejtő meghalt, elemzők szerint többségük a kommandósok által bevetett, máig vitatott összetételű altatógáz miatt, több mint 700-an pedig megsebesültek.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!