A kezelés megszakításáról kollégái egyetértésével döntő orvos és az anya ellen egyaránt szándékos mérgezés gyanújával indítottak büntetőjogi vizsgálatot egy hónappal a széles körű visszhangot kiváltott tragikus esemény után. A két személy tettének megítélése azonban jogi szempontból különböző elbírálás alá esik. Marie Humbert-t, Vicent anyját öt évre ítélhetik, az orvost pedig, aki a cselekmény felelősségét közleményben vállalta magára az anya helyett, életfogytiglani elzárással sújthatják. A francia törvények az eutanázia semmilyen formáját nem engedélyezik.
A tragikus mérgezési kísérlet szeptember 24-én éjjel történt, napra pontosan három évvel azután, hogy Vincent Humbert életét helyrehozhatatlanul megpecsételte a végzetes baleset: egész testében lebénult, elvesztette beszédképességét és szeme világát. A súlyos karambol után gépekkel életben tartott fiatalember kilenc hónapi mély kómából nyerte vissza tudatát és három éven keresztül küzdött azért, hogy megszabadulhasson a fizikai vegetálásra korlátozott létezés kínjaitól. Anyja kétségbeesett tettének napján jelent meg Vicent Humbert (egy újságíró segítségével írt) könyve "A halál jogát kérem öntől" címen, amelyben a köztársasági elnöktől kért felhatalmazást arra, hogy anyja - büntetőjogi következmények nélkül - segíthesse őt a halálba.
Chaussoy doktor a Le Journal du Dimanche (JDD) vasárnap megjelenő hetilapnak adott nyilatkozatában ismét megerősítette: nem bánta meg amit tett, meggyőződése, hogy helyesen, orvosi hivatásával összhangban, a beteg érdekében cselekedett. Keserűséggel szólt viszont arról, hogy az ellene emelt vád szerint bűnözőként kezelik. Tudatában volt annak, hogy ő és orvostársai döntésének őszinte bejelentésével szolgálatot tesz a kegyes halál kérdését övező tabu megtörésének, elősegíti, hogy nyilvános vita induljon be a sokrétű, kényes kérdésről.
A francia orvosi kamara állásfoglalásban állt ki Chaussoy doktor mellett. A testület szerint kollégájuk hivatásának alapelveivel összhangban járt el: eleget tett az orvosi kódex 37. paragrafusának, amely arra kötelezi az orvost, hogy minden körülmények között törekedjék a beteg szenvedéseinek könnyítésére.
Chaussoy védelmében újabban orvosi támogató bizottságok alakulnak. A szakma nyílt vitát akar a gyakorlatban mindig is alkalmazott, de szemforgatóan elhallgatott passzív eutanázia problémájáról.
A JDD-nek Chassoy elmondta, együttérző és egyetértő levelek özöne érkezik naponta a kórházba, ahol dolgozik. A feladók többsége szerint az orvos a kegyes halál kérdésében Franciaországban uralkodó álszent gyakorlat áldozata, akinek személyes bátorságától remélik, hogy áttörés történhet a kérdésben.