Az ügyvéd védencét - egy iszlám hitre tért ausztráliai férfi - két éve fogták el Afganisztánban. A fiatalember viszonylag jól viseli a rabságot, ám - az ügyvéd beszámolója szerint - kínzó honvágy gyötri.
Az Egyesült Államokat több emberi jogi szervezet is elítélte a támaszponton uralkodó körülmények miatt. A rabokat Amerika nem tekinti hadifoglyoknak, ezért nem is adják meg nekik a hadifoglyoknak nemzetközi egyezmények szerint kijáró bánásmódot, például nem vádolják meg őket, de nem is teszik lehetővé, hogy bármiféle jogi útra tereljék ügyüket. Az USA szerint a rabok mind "törvénytelen harcosok".
A védővel - cserébe, hogy beengedjék védencéhez - az amerikai hadsereg egy olyan papírt íratott alá, miszerint csak az ő beleegyezésükkel beszélhet arról, amit a támaszponton látott. Ennek ellenére a férfi elmondta a BBC-nek, hogy tapasztalatai szerint az őrizetesekkel származásuk alapján megkülönböztetően bánnak, a legkedvezőbben az amerikaiakkal, aztán a britekkel, majd az ausztrálokkal, s végül a többiekkel. Az ügyvéd szerint Guantánamón egyáltalán nem érvényesül a jog előtti egyenlőség.