Szükségtelen volt az iraki háború - egy amerikai stratéga szerint

Vágólapra másolva!
Szükségtelen, megelőző háborúnak minősítette az iraki háborút egy amerikai katonai szakértő. A Stratégiai Tanulmányok Intézetének kutatója szerint alapvető stratégiai hiba volt a Bush-kormányzat részéről, hogy a Huszein-rezsimet egy kalap alá vették a terrorista fenyegetéssel. Jeffrey Record úgy véli, hogy a kormányzat irreális céljai - Irak demokratizálása, az al-Kaida elpusztítása - az abszolút biztonság reménytelen hajhászására kárhoztatják az USA-t.
Vágólapra másolva!

Az amerikai szárazföldi erők kutatóintézetének egyik szakértője szerint az Irak elleni invázió szükségtelen megelőző háború volt, amely erőforrásokat vont el a terrorizmus elleni jóval fontosabb küzdelemtől.

A Stratégiai Tanulmányok Intézete (SSI) által közzétett 56 oldalas tanulmány elmarasztalja a washingtoni kormányt azért, hogy az al-Kaida terrorhálózatot és Szaddám Huszein volt iraki elnök rezsimjét egy kalap alá vette terrorista fenyegetésként. Ez alapvető stratégiai hiba volt, mivel figyelmen kívül hagyta a kettő közötti lényeges különbségeket. A következmény az elrettentés révén amúgy is kordában tartott Irak elleni szükségtelen megelőző háború volt. Ez új frontot nyitott a Közel-Keleten az iszlám terrorizmus számára, elvonta a figyelmet és az erőforrásokat a hazai föld védelmétől, az elrettentésre fittyet hányó al-Kaida további terrortámadásaitól - írja Jeffrey Record, a tanulmány szerzője.

A neves katonai szakértő szerint a kormány által kinyilvánított irreális célok az Egyesült Államokat az abszolút biztonság reménytelen hajhászására kárhoztatják, ami pénzügyi, politikai és katonai szempontból is tarthatatlan törekvés. Ezek a célok az al-Kaida és más terrorhálózatok elpusztítása, Irak átalakítása stabil demokráciává, majd a demokrácia meggyökereztetése az egész közel-keleti térségben, a terrorizmus végleges felszámolása, illetve annak megakadályozása, hogy valós és potenciális ellenségek tömegpusztító fegyverre tegyenek szert. A katonai szakértő úgy véli, hogy Amerika aligha képes megszabadítani a világot a terrorizmustól, amely meghatározása szerint az irreguláris hadviselés egy formája.

A Pentagon szóvivője a tanulmányt hétfőn úgy kommentálta, hogy a szerzőjének joga van véleményét megfogalmazni, amivel szembeállította George Bush amerikai elnöknek azt a megfogalmazását, hogy Irak a terrorizmus elleni háború "központi frontja". Lawrence di Rita szerint folyamatosan jelennek meg különböző tanulmányok, amelyekből gyakran még akkor is tanulni lehet, ha éppen nem értünk vele egyet. A szóban forgó tanulmányt azonban nem olvasta, így, mint mondta, minősíteni se akarja.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!