A kínai hatóságok közleménye szerint egyharmadára zsugorodott a kínai Nagy Fal tényleges hossza. A több mint hatezer kilométer hosszú fal, amelyet időszámításunk előtt kétszáz évvel, a Csin-dinasztia idején kezdtek építeni, napjainkban folyamatosan pusztul.
A hatóságok szerint a fal közelben élő parasztok általában nincsenek tisztában azzal, hogy egy védett műemlék húzódik otthonaik mellett, ezért gyakran a falból hordják a téglát a kerítés vagy akár a disznóól építéséhez.
A kormányzat korábban ennek megakadályozására a nyolcvanas években anyagi támogatásban részesítette a fal környékén élőket, hogy elkerülje a falbontást, azonban a kilencvenes évek eleje óta nem utalnak ki ilyen segélyt ezért a parasztok újra a falból hordják az építőanyagot.
Ugyanakkor a hozzá nem értő felújítási kísérletek is veszélyeztetik a több mint hatezer kilométeres falat. A Xinhua hírügynökség szerint Hupej tartományban egy befektető elbontotta a fal egy kilométeres szakaszát, majd a hatszáz éves téglák helyett betonból építette újra a falat. "A hozzá nem értő felújítás tulajdonképpen rombolás" - jellemezte az esetet Dong Jaohui, a Kínai Nagy Fal Társaság Főtitkára.
A turizmus is kiveszi a részét a falrongálásból. A Nagy Falat, amely 1987-ben felkerült az Unesco világörökség listájára, évente tízmillió turista keresi föl. Dong szerint a turizmussal karöltve meg kellene találni a megfelelő egyensúlyt a védelem és a fejlesztés között.