Vietnammal kampányol a pacifista elnökjelölt

Vágólapra másolva!
John Kerry, a legesélyesebb demokrata párti elnökjelölt, kampányfilmjében gépfegyverrel a kezében a dzsungelben sétál, miközben szóvivője volt a Vietnami Veteránok a Háború Ellen nevű szervezetnek. A jogászból lett politikus ugyanazért támadja Busht, mint a többi demokrata jelölt, de programja óvatosabb és konzervatívabb, mint vetélytársaié. A kampányt jórészt milliomos felesége előző férjétől örökölt vagyonából finanszírozza.
Vágólapra másolva!

John Kerry most a legesélyesebb demokrata párti politikus az elnökjelöltségre. Eddig két államban tartottak előválasztást, és Kerry mindkettőt megnyerte. Ha az államok demokrata küldötteinek többsége mellé áll, akkor ő lehet a jelenlegi elnök, a republikánus Geroge W. Bush első számú kihívója. Kerry 2005-től szeretne az USA elnöke lenni.

John Kerry decemberben volt 60 éves, fehér, keleti-parti, középosztálybeli családból származik. Édesapja önkéntesként szolgált a második világháborúban a légierőnél. Kerry a jó hírű Yale Egyetem jogi karán szerzett diplomát, majd édesapjához hasonlóan ő is beállt katonának. A tengerészetnél szolgált, és kiképzése után Vietnamba irányították. A Mekong folyó deltájában egy kisebb hadihajót irányított. Több harci bevetésben is részt vett, és számos kitüntetéssel szerelt le. Az elismerések ellenére megutálta a háborút, és hazatérve bekapcsolódott a háborúellenes kampányba. Ő lett a szóvivője a Vietnami Veteránok a Háború Ellen nevű szervezetnek, és ebben a minőségében 1971-ben vállalt először országos figyelmet keltő politikai szerepet. A szenátus külügyi bizottságának meghallgatásán a veteránok nevében ő képviselte a pacifista oldalt. Ezüst és Bronz Csillaggal, illetve három Bíbor Szívvel kitüntetett egyenruhájában többek között a következőket mondta akkor: "Hogyan mondhatnánk katonáinknak, hogy az utolsó emberig harcoljatok, ha egy elhibázott háborúba küldtük őket?"

A pacifista agitáció után tanult szakmájának megfelelően ügyvéd lett. Legnagyobb eredménye az volt, amikor elérte egy védence felmentését, akit első fokon életfogytiglani börtönbüntetésre ítéltek gyilkosságért. Később megyei ügyész lett Middesexben.

Politikai karrierje 1982-ben kezdődött, ekkor Massachusettes állam alkormányzójává választották. 1984-ben indult először szenátusi választáson, és rögtön győzött. Azóta már négyszer választották újra az állam szenátorává, utoljára 2002-ben. Ezzel ő az egyik legrégebben aktív demokrata az amerikai törvényhozás felsőházában.

Forrás: [origo]
Kerry Vietnámban ( a kép egyik kampányfilmjéből való)

Kétszer nősült, első házasságából két lánygyermeke született. Mostani feleségével 1995-ben házasodtak össze. Felesége Teresa Heinz Kerry, akinek előző férje is demokrata szenátor volt, és 1991-ben repülőgép-szerencsétlenség áldozata lett. Teresa Mozambikban született, Európában végezte iskoláit, és az ENSZ-nél kapott munkája miatt költözött az USA-ba, ahol különböző emberjogi- és nő-mozgalmakban hívta fel magára a figyelmet. Férjétől 500 millió dolláros rendkívüli vagyont örökölt, melyből számos jótékonysági akciót szervezett már. A pénz egy részét mostani férje kampányába fektette, aki így megtehette, hogy lemondott a kampányhoz járó állami támogatástól. Kerry emellett 6,4 millió dollár hitelt is felvett saját városától, Boston önkormányzatától.

Kerry a kevésbé esélyes jelöltek közé számított az előválasztások előtt. Sokan attól tartottak, hogy nem elég karakteres, politikája túlságosan közel van Bushéhoz, és keleti parti jogász stílusa nem lesz szimpatikus a déli és nyugati szavazóknak, akik rendszerint a hagyományos elit képviselői ellen szavaznak. Kerry maga sem volt elégedett a felkészüléssel, ezért novemberben kirúgta addigi kampányfőnökét, és új menedzserével közvetlenebb és érthetőbb üzenetek megfogalmazásán kezdett dolgozni. Jelszava a "Real Deal" (Igazi Üzlet) lett, ami a 30-as évek "New Deal" szlogenjét idézi, melynek nevében Frankiln D. Roosevelt szintén demokrata elnök kivezette Amerikát a nagy gazdasági válságból.

Kerry középutas politikát folytat: támadja Bush elnököt, de programja közel sem olyan radikális, mint második legesélyesebb demokrata társáé, Howard Deané. Kerry vele ellentétben megszavazta az iraki háború elkezdését, de az iraki kiadásokat 87 milliárddal növelő állami támogatásra már nemmel voksolt. Kerry nem állítaná le teljesen Bush adócsökkentési programját, de a leggazdagabbakat kihagyná a kedvezményezettek köréből.

Fotó: EPA
Fotó: EPA

Kerry elsősorban azzal támadja a mostani elnököt, hogy csak egyes lobbicsoportoknak kedvez, így Amerika "csak bizonyos körök számára a lehetőségek hazája". A gyógyszer- és az olajlobbit támadja a legélesebben, azt állítva, hogy ezeket szolgálja igazából Bush politikája. Fontos témája a környezetvédelem, mellyel szemben Bush az energiaipart támogatja.

Kerry tévés kampányában három témát emel ki: az egészségügyi ellátás javítása, az oktatás és a gyermekek állami segítése, illetve a leggazdagabbak megadóztatása. Több filmjében is vietnami veterántársai mesélnek róla, az egyikük arról mond néhány mondatot, hogy Kerry mentette meg az életét egy ütközetben. A klipekben Kerry archív felvételen hatalmas géppuskával a kezében egyenruhában mosolyog a dzsungelben, majd nyugdíjasokkal és fekete kisiskolásokkal, valamint fehér gyári munkásokkal találkozik.

Kerry sorsa még nagymértékben függ a február 2-i előválasztásoktól, amikor egyszerre 7 államban döntenek a demokrata aktivisták jelöltjükről. Legfontosabb ellenfele a tőle balra álló Howard Dean mellett Wesley Clark lehet, aki szintén katonai múltjával kérkedik a választók előtt. Clark ráadásul egy győztes háborút irányított, ő vezette ugyanis a NATO koszovói akcióit.

Magyari Péter

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!