Ribkin az Eho Moszkvi rádiónak telefonon korábban még azt mondta, hogy azért töltötte ukrán barátainál az utóbbi napokat, mert ki akart kapcsolódni. Így kikapcsolta a mobiltelefonját, nem vett újságot, nem nézett tévét, nem hallgatott rádiót, és csak kedden észlelte csodálkozva, milyen felfordulást keltett eltűnésével. Ezt azonban senki sem hitte el neki. Ugyanakkor a rádióriporterek kétségbe vonták azt is, hogy a Szövetségi Biztonsági Szolgálat (FSZB) ne tudta volna kideríteni a hollétét.
Már ismét Moszkvában Ribkin szomorúnak mondta magát családjának reagálása miatt, de nem kommentálta a történteket. Annyit azért megjegyzett, hogy úgy érzi magát, mintha egy nehéz csecsenföldi tárgyalási fordulóról tért volna vissza - jelentette az Interfax. A Ribkin választási kampányát finanszírozó, londoni emigrációban élő Borisz Berezovszkij médiamágnás a keddi lapokban azzal vádolta az FSZB-t, hogy nem érdekelt az elnökjelölt fellelésében, noha állandó megfigyelés alatt tartotta.
Ribkin megkerülése után viszont Berezovszkij azt mondta, hogy ha az elnökjelölt kalandorságot követett el, akkor vége a politikai pályafutásának. Az orosz hatóságok hiába keresték Ribkint, aki Vlagyimir Putyin elnök hangos bírálója, de tagadták, hogy élete vagy egészsége veszélyben lenne.
Egyesek figyelemfelkeltő "piárfogást" sejtettek Ribkin eltűnése mögött - akinek csak statisztaszerep juthat a március közepi elnökválasztás toronymagas esélyese, Putyin árnyékában. Így Ribkin kínos magyarázkodásra kényszerül, és alighanem sokak szemében máris lejáratta magát. Mások viszont - hihető verzió híján - hitelt adhatnak annak a spekulációnak is, amely szerint Ribkint a Kreml meg akarta leckéztetni, amiért nemrég Berezovszkij lapjában, a Kommerszantban Oroszország legnagyobb oligarchájának minősítette Putyint, és úgy vélte, hogy nincs joga a hatalomhoz.