Britek szabadulnak Guantánamóról

Vágólapra másolva!
Öt brit állampolgárt engednek szabadon kedden az amerikaiak a guantánamói fogolytáborból. A terrorizmussal gyanúsított rabok az USA két évvel ezelőtti afganisztáni hadjáratában estek fogságba, de időközben kiderült róluk, hogy nem jelentenek veszélyt. Korábban a brit foglyok családjai Washingtonban tiltakoztak az ellen, hogy az amerikai hadsereg két éve vádemelés és jogi védelem nélkül tart Guantánamón több mint hatszáz Afganisztánban fogságba esett embert.
Vágólapra másolva!

Öt brit állampolgár hagyhatja el a guantánamói fogolytábort kedden. Az információ az amerikai látogatáson tartózkodó David Blunkett brit belügyminisztertől származik, az amerikai hatóságok egyelőre nem adtak ki közleményt az ügyben. A briteket a Királyi Légierő northolti légibázisára szállítják Guantánamóról.

Blunkett szerint az öt britet azért engedik szabadon az amerikaiak, mert kiderült, hogy nem jelentenek veszélyt az Egyesült Államokra. Ugyanakkor továbbra is Guantánamón marad az a négy brit állampolgár, akik a "harctéren" estek fogságba Afganisztánban. Blunkett szerint őket Amerikában állítják majd bíróság elé.

Az Egyesült Államok az öt fogollyal együtt átadja a kihallgatásaikon felvett jegyzőkönyveket is, hogy a brit hatóságok eldönthessék, indítanak-e eljárást a hazatérő foglyok ellen. Blunkett szerint a brit hatóságok nem tudják érdemben használni az átadott dokumentumokat.

"Az összegyűjtött bizonyítékokat jobban tudják használni az USA-ban, mint Nagy-Britanniában. A bizonyítékokat ugyanis azok tudják értékelni, azok tudják értelmezni, akik maguk is jelen voltak a kihallgatásokkor" - jelentette ki a belügyminiszter.

A brit foglyok családjai hétfőn Washingtonba utaztak, hogy családtagjaik szabadon bocsátásáért tüntessenek. A tiltakozásokhoz Terry Waite is csatlakozott. Waite-et négy éven keresztül tartották fogva iszlám szélsőségesek Libanonban, ahová azért utazott, hogy a canterbury érsek különleges követeként túszok szabadon bocsátását érje el - írja a CNN.

Egyelőre nem dőlt el, hogy a hatóságok vádat emelnek-e a hazatérő brit állampolgárok ellen. A northolti bázisra érkező öt férfit a BBC News szerint először orvosi vizsgálatnak vetik alá, és kezelésben részesítik, ha szükség van rá. Ugyanakkor a terrorellenes törvény értelmében legfeljebb kilenc órán keresztül fogva tarthatják és kihallgathatják őket.

Jogi szakértők szerint nem valószínű, hogy az öt férfi ellen vádat emelnének Nagy Britanniában. Az amerikai hatóságok ugyan átadják a kihallgatási jegyzőkönyveket, de a brit törvények értelmében ezeket nem lehet bizonyítékként felhasználni az öt fogoly ellen, ugyanis nem részesültek jogi védelemben a kihallgatások alatt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!