A katolikus egyházfő az átadási ünnepségen német nyelven elmondott beszédében arra hívta fel Európát, hogy hagyjon fel a nacionalista önzéssel, amely háborúk forrása volt a múltban. "Legyen Európa, amely történelme során oly sok véres háborút élt meg, cselekvő részese a béke megteremtésének a világon" - hangoztatta.
A pápa kiemelte a római katolikus egyház elhivatottságát egy egységes Európa mellett, és hangoztatta, olyan Európáról álmodik, ahol a nemzetekre a kulturális gazdagság központjaiként tekintenek, s amely gazdagság méltó arra, hogy óvják és támogassák mindenki javára.
Az 1950-ben alapított díjat minden évben az európai egység terén kifejtett kiemelkedő tevékenységért ítéli oda a németországi Aachen városa. II. János Pálnak idén rendkívüli díjat adományoztak, a 2004-es Károly-díjat Pat Cox, az Európai Parlament elnöke veheti át májusban.
A díjat az apostoli palota Klementina-termében ünnepélyes keretek között átnyújtó Jürgen Linden, Aachen város polgármestere hangsúlyozta, hogy II. János Pál aktív szerepet játszott a vasfüggöny lebontásában szülőhazájában, Lengyelországban 1979-ben tett első pápai látogatása óta.