Kilenc külföldi túszt szabadon engedtek iraki elrablóik - közölte hétfőn az Iszlám Papok Bizottsága nevű iraki szervezet, amely tárgyalásokat folytat az emberrablókkal a túszok szabadon bocsátásáról.
Vasárnap este vagy a hétfői nap folyamán visszanyerte szabadságát kilenc külföldi túsz, köztük pakisztániak és törökök - mondta Muszanna Harisz, a szervezet szóvivője.
Nem szabadult még ki az a három japán túsz, akikről elrablóik csütörtökön hoztak nyilvánosságra videofelvételeket, azzal fenyegetőzve, hogy megölik őket, ha az Irakban állomásozó japán csapatok nem hagyják el az arab országot. Az ő sorsukról semmit sem tudunk - mondta a szóvivő.
Két amerikai katona és hét civil tűnt el
Vasárnap délelőtt elraboltak két cseh állampolgárt Bagdatól északra. Ezt hétfőn közölte egy taxis társaság illetékese. A két csehet úton Jordánia fővárosa felé rabolták el vasárnap délelőtt, mintegy tíz kilométerre az iraki fővárostól - tette hozzá a taxis társaság illetékese, amelynek járművével utazott a két elrabolt személy.
A CNN információi szerint még vasárnap újabb két amerikai katona és hét polgári személy tűnt el Irakban. Az értesülést megerősítette Ricardo Sanchez tábornok, az Irakban állomásozó amerikai csapatok parancsnoka is. A civil személyek mindannyian a Halliburton nevű amerikai cég alkalmazottai, amely a megszálló csapatok logisztikai támogatását végzi.
Hét kínai került fogságba
"Hét, Fucsien tartományból származó kínai munkást elraboltak Fallúdzsa térségében" - áll a kínai külügyminisztérium honlapján olvasható közleményben. A tárca egyben felszólítja a kínai állampolgárokat, hogy lehetőség szerint ne utazzanak Irakba, és a lehető legnagyobb óvatosságra inti a már ott tartózkodókat.
Kína bagdadi nagykövete felszólította az iraki hatóságokat, derítsék ki, ki ejtette fogságba a kínaiakat, hol tartják őket fogva és tegyenek meg mindent biztonságos kiszabadításuk érdekében. A közlemény a fogságba esett kínai férfiak nevét és életkorát is közli. A legfiatalabb közöttük 18, a legidősebb 49 éves. Vasárnap érkeztek Irakba Jordániából, és az Ammanból Bagdadba vezető úton veszett nyomuk.
Kína, az ENSZ Biztonsági Tanácsának állandó tagja határozottan ellenezte Irak megszállását és elutasította, hogy katonákat küldön a megszálló szövetséges erők kötelékébe. A tavalyi madridi adományozó konferencián Peking 24 millió dollárt ajánlott fel az iraki újjáépítéshez.