Bizalmatlansági indítványt nyújt be az Európai Bizottság ellen az Európai Parlament képviselőinek egy csoportja. A képviselők keddre gyűjtötték össze az indítvány napirendre tűzéséhez szükséges számú aláírást. Az EP várhatóan már szerdán megkezdi a vitát a javaslatról, a szavazást pedig a május elején esedékes következő - ebben a ciklusban egyszersmind utolsó - plenáris ülésen tarthatják meg. Az indítvány elfogadásának valószínűsége csekély, mert a két legnagyobb politikai csoport, az Európai Néppárt és az Európai Szocialisták Pártja nem támogatja a kezdeményezést.
Az Eurostat-ügy tavaly májusban robbant ki, amikor különféle pénzügyi visszaélések gyanúja miatt ideiglenesen más beosztásba helyezték a hivatal két legmagasabb rangú vezetőjét. Néhány héttel később fegyelmi vizsgálatot is indítottak ellenük, amely még mindig tart. A tisztségviselőket azzal gyanúsítják, hogy legalábbis szemet hunytak a hivatalnál állítólag évek óta folyó súlyos szabálytalanságok felett, ha ugyan nem vettek tevékenyen részt bennük.
A botrány megingatta az Eurostat felett politikai felügyeletet gyakorló Pedro Solbes pénzügyi biztos pozícióját, Romano Prodinak a bizottság elnökének pedig tavaly szeptemberben személyesen kellett megjelennie az EP költségvetés-ellenőrzési bizottsága előtt, hogy magyarázatot adjon az üggyel kapcsolatban felmerült számos kérdésre. Solbes a közelmúltban távozott a bizottságból, de nem az Eurostat-üggyel összefüggésben, hanem azért, mert pénzügyminiszter lett az új spanyol kormányban.
Jans-Peter Bonde és csoportja a folyamatban lévő vizsgálatok és az eddigi meghallgatások ellenére úgy véli, hogy továbbra sem tekinthető tisztázottnak, milyen felelősség terheli a bizottságot az ügyben. Bizalmatlansági indítványuk szerint a brüsszeli testület képviselői nem adtak kielégítő válaszokat az ezzel kapcsolatban felmerült kérdésekre, és nem vállalták a felelősség rájuk eső részét.
Romano Prodi a meghallgatáson azt hangoztatta, hogy a gyanított szabálytalanságok nagy része még az általa vezetett bizottság hivatalba lépése előtt történt, és azóta határozott lépéseket tettek a pénzügyi felügyelet hatékonyságának javítására.
A bizalmatlansági indítvány elfogadása kétharmados többséget igényelne a 626 fős parlamentben. Noha a két legnagyobb pártcsoport támogatása nélkül ez nem lehetséges, a vita újbóli napirendre tűzése és magának a szavazásnak a megtartása politikai tekintélyveszteséget okozhat a bizottságnak, amelyet már amúgy is meggyengített több tagjának - az utóbbi hetekben bekövetkezett, illetve várható - idő előtti távozása.