Európa átbulizta a csatlakozást

Vágólapra másolva!
Koncertek, tűzijátékok és lacikonyhák várták az összes új EU-tag nagyvárosaiban az ünneplőket. Észtországban elültettek egymillió fát, Varsóban ingyen játszott Paul McCartney, Máltán lézershow volt a kikötőben, Budapesten füvesítették a Szabadság-hidat.
Vágólapra másolva!

Mind a tíz új EU-tagállamban rendeztek állami ünnepségeket a hétvégén, a csatlakozás örömére. Milliók vettek részt utcabálokon, koncerteken és kirakodóvásárokon Európa-szerte. A régi tagállamok némelyikében is voltak nagyobb rendezvények, a leglátványosabban a bővítést leginkább szorgalmazó Németország, az EU központjának számító Belgium, és a soros elnökséget viselő Írország ünnepelt, de legalább egy külügyminisztériumi fogadást mindenütt tartottak. Varsóban és Dublinban kisebb ellentüntetések is voltak.

Lengyelországban, a legnagyobb és legnépesebb új tagállamban éjfélkor katonazenekar játszott, miközben Kwasniewski köztársaásgi elnök felhúzta a csillagos lobogót Varsó központjában. Utána tűzijáték szórakoztatta az egybegyűlteket. A lengyel fővárosban Paul McCartney, a Beatles zenekar volt tagja szórakoztatta az embereket, és Agnetha Faltskog, az Abba volt zenésze is színpadra lépett. Lodzban helyi cserkészek megvarrták a világ legnagyobb Európa-térképét.

A csatlakozó országok közül csak Lengyelországban voltak jelentősebb megmozdulások a csatlakozás ellen. Mintegy ezer ember szidta szervezetten az Európai Uniót a Katolikus Párt és a Lengyel Családok Ligája felhívására.

Csehországban három nap alatt 1000 koncertet élvezhettek az ünneplők, a leghíresebb külföldi sztárvendég a Gipsy Kings volt. Április 30-án éjfélkor itt is felhúzták az EU-zászlót, egy igazán rossz emlékű helyet téve vidámabbá: a prágai gigantikus Sztálin-szobor máig meglévő hatalmas gránit-talapzatára tűztek ki cseh és európai zászlókat. Vaclav Klaus elnök éjfélkor beszédet mondott, melyet élőben közvetített az állami tévé a Blanik domb tetejéről. A legenda szerint ezen a dombon gyűlnek össze azok az alvó lovagok, akik Csehországot megmentik, ha halálos veszedelem közeleg.

Mindhárom balti államban volt tüzijáték. Lettországban koncertek és kirakodóvásár tette izgalmasabbá az ünneplést, Észtországban pedig országos faültetési programot szerveztek. Több mint húszezer ember részvételével egymillió facsemetét ültettek el az észtek. Litvánia fővárosában, Vilniusban, átadták az új üzleti központot, melynek neve Európa tér lett. A városban akkora buli volt, hogy a BBC tudósítója szerint a katedrális melletti főtéren nem győzik söpörni az üvegcserepeket az utcaseprők.

Forrás: MTI
Tűzijáték Prágában

Ljubljanában, Szlovénia fővárosában lézersugarakkal vetített számok segítették a visszaszámlálást, majd a csatlakozás pillanatában tűzijáték fokozta a hangulatot. A helyieket csak a túlzott biztonsági intézkedések zavarták az ünnepségben, szektorok és ellenőrzések tették idegessé a felhőtlenül szórakozni akarókat. A szlovén határokon voltak a legnagyobb ünnepségek az országban. Nova Gorice, az olasz-szlovén határ mentén kettévágott város volt az ünnepségek egyik központja: itt is volt tüzijáték, hajnalig szólt a zene az utcákon, és az eső ellenére nagyon sokan ünnepeltek. A hideg vizű határfolyót is a várokozáson felüli létszámban úszták át az ünneplő szlovének. Az olasz-szlovén-osztrák hármas határon a három ország vezetői találkoztak, Silvio Berlusconi, Wolfgang Schüssel és Anton Rop együtt koccintottak. A szlovén-osztrák-magyar hármas határon is volt egy kisebb ünnepség.

Forrás: MTI
A lettek arcára van írva az öröm

A hármas határ adott okot bulizásra a németországi Zittauban is, ahol az érintett vezetők szintén találkoztak. Schröder német kancellár, Spidla cseh, és Miller lengyel miniszterelnök kis séta keretében felkeresték mindhárom országot, de útlevelet egyikük se vitt magával. Beszédeket tartottak, majd otthagyva a koncerteket együtt elutaztak Dublinba, a hivatalos EU-ünnepségre. A németek közben Berlinben is ünnepelhettek, ahol a 10 új csatlakozó ország egy-egy standot építhetett bemutatkozásul, és feldíszítették a Brandenburgi Kaput is.

Szlovákiában a miniszterelnök, a köztársasági elnök és a házelnök ökumenikus istentiszteleten vettek részt egy pozsonyi evangélikus templomban, a csatlakozás délelőttjén. Később Helmut Kohl volt német kancellár is csatlakozott az ünneplő politikusokhoz, több városban pedig koncerteket és kirakodóvásárokat is szerveztek. Komáromban többek között azt is ünnepelték a helyiek, hogy a vámvizsgálatra várakozó kamionok ezentúl nem torlaszolják el a belvárost.

Máltán a tengerparton lézershow és tűzijáték szórakoztatta az embereket a St. Angelo Erőd tövében. A lézerbemutató zenéjét az ünnepi alkalomra Roger Waters, a Pink Floyd volt tagja szerezte. A másik belépő szigeten, Cipruson pedig többek között agyagedényekkel ünnepeltek: Limasszolban 25 ország 25 korongozója készített hazájára jellemző tárgyakat az egyik téren.

Forrás: MTI
Ünnepi színpad Varsóban

A legtöbb EU-intézménynek otthont adó Brüsszelben többek között tíz magyar ünneplésével éljenezték az EU bővítését. A tíz atléta szombaton érkezett meg a belga fővárosba, miután Budapestről 1600 kilométert futottak odáig. Április 15-én indultak, és az új tagországok egy-egy zászlóját vitték magukkal. Brüsszelben utcabál és kirakodóvásár is volt, továbbá szombaton kinyitották az EU-intézmények székházait, ahol mindenki megtekinthette, hogy hol döntenek a közös ügyekről. Egy algériai vendég szerint lesz hely 25 országnak a nagy asztaloknál.

Az EU soros elnökségét viselő Írországban mind a tíz új tagállamot jelképesen befogadta egy-egy város, és az adott országgal kapcsolatos programokat rendeztek ezeken a helyeken. Magyarországot Sligo, egy húszezer lakosú kisváros fogadta be. Az immár 25 EU-tagállam vezetői Dublinban, az ország fővárosában ünnepelték meg a bővítést, a Phoenix Parkban. A nagy biztonsági készültség miatt a teljes ír rendőrség állományának felét a fővárosba vezényelték, és a britektől kölcsön kérték azokat a vízágyúkat, melyeket Észak-Írországban szoktak bevetni, abszurd jelképeként az európai együttműködésnek. Az új tagállamok Dublinban is standokat állíthattak fel. Magyarország irodalmi műsort szervezett erre az alkalomra, de a legtöbben a ciprusi sátorhoz mentek, mert ott ingyen mérték a fehérbort.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!