Az egyik legélesebb kritika Portugáliától érkezett. José Manuel Durao Barroso miniszterelnök ugyan nem utalt arra, hogy konzervatív kormánya vissza kívánná hívni az Irakba küldött 148 rendészt, azonban az Abu Graib börtönben történteket "alávalónak, megalázónak, visszataszítónak és felháborítónak" minősítette, hozzátéve, hogy az amerikai kormánynál sürgették az elkövetők megbüntetését. "Nem lehet éppen azokat az elveket és értékeket elárulni a terrorizmus ellen és a szabadság nevében folytatott harcban, amelyekért küzdünk" - mondta.
Irakban marad a 3000 olasz katona is, mint azt a kormányfő, Silvio Berlusconi megerősítette. Rocco Buttiglione kabinetminiszter ugyanakkor azt mondta: Washingtonnak példát kellene mutatnia a világnak demokratizmusból, Donald Rumsfeld védelmi miniszter kívánatos lemondására utalva.
"A botrány tovább növeli az emberekben lakozó kétséget az iraki misszióval kapcsolatban" - véli Jonathan Stevenson, a diplomáciai kapcsolatok vezető elemzője a londoni székhelyű International Institute for Strategic Studies (IISS) kutatóintézetnél. Az ellenzék eszköztárát növeli, és a kormányokat arra késztetheti, hogy megváltoztassák álláspontjukat az Iraki kérdésben - mondja az elemző.
A kínzásokat ábrázoló képek a legnagyobb magyar ellenzéki párt, a Fidesz vezetőjét is arra késztették, hogy felszólítsa pártját: vizsgálja felül az iraki magyar katonai misszió támogatásával kapcsolatos állásfoglalását. Orbán Viktor hétfőn "erkölcsileg elfogadhatatlannak" nevezte az iraki állapotokat. Soeren Gade dán védelmi miniszter hétfőn bejelentette: a dánok az ellenőrzésük alatt álló körzetekben lévő börtönökben több meglepetésszerű látogatást fognak tenni a hasonló esetek megelőzése érdekében.