Donald Rumsfeld amerikai védelmi miniszter 2003-as titkos döntése hatalmazta fel az Irakot megszálló amerikai katonákat az Abu Graib börtönben alkalmazott kínzásokra - állítja a The New Yorker című amerikai hetilap. Az újság honlapján már közzétett cikk szerzője, Seymour Hersch, aki a CBS tv-csatornával együtt felfedte az iraki börtönbotrányt, közölte: a kínzások nem egyes katonák bűnös hajlamaira vezethetők vissza, hanem a Pentagon vezetőjének szigorúan titkos programjára. Ennek eredeti célja az al-Kaida nemzetközi terrorista hálózat üldözése volt Afganisztánban, de tavaly kiterjesztették azt Irakra is. Aktív és nyugalmazott hírszerző tisztek megerősítették a lapnak, hogy ez a program "ösztönözte az iraki foglyok fizikai megtörését és szexuális megalázását, hogy több információt csikarjanak ki az egyre növekvő iraki felkelésről."
A döntés kidolgozója Stephen Cambone, a hírszerzési ügyekben illetékes védelmi államtitkár volt, jóváhagyója pedig Donald Rumsfeld, valamint Richard Myers, az amerikai egyesített haderők vezérkari főnöke. A jóváhagyásra a bagdadi ENSZ-főhadiszállás és a jordániai nagykövetség elleni, 2003. augusztusi pokolgépes merényletek után került sor. Jóváhagyta továbbá Condoleezza Rice amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó, és tájékozatták róla George Bush elnököt is - írja a lap. A The New Yorker úgy tudja, hogy amikor vizsgálatot indítottak Abu Graib ügyében, a Pentagon úgy döntött, hogy a tények hivatalos tálalásánál nem tesznek említést a titkos programról, hanem csak "néhány elszabadult kölyökről", vagyis a jelenleg vád alá helyezett hét katonáról.
Laurence Di Rita, a Pentagon szóvivője közleményben "hibákkal és névtelen feltételezésekkel teli, összeesküvés-szagú hóbortos agyszüleménynek" nevezte a The New Yorker cikkét. "A védelmi minisztérium egyetlen vezetője sem hagyott jóvá olyan tervet, amelyből a közelmúltban fotókon és videókon látott túlkapások következtek volna."