Az európai parlamenti választáson vasárnap a szavazókörök 98 százalékának adatai alapján a részvételi arány 38,42 százalékos volt - olvasható az Országos Választási Bizottság honlapján. Az urnák reggel hat órától voltak nyitva a közel 11 ezer szavazókörben, ahol a több mint 8 millió magyar választópolgár este hét óráig adhatta le voksát. A legtöbben (47,26 százalék) Budapesten, a legkevesebben Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében (29,20 százalék) járultak az urnákhoz. A régiókat tekintve Közép-Magyarországon a legmagasabb, míg az Észak-Alföldön a legalacsonyabb a részvételi arány. Az egyfordulós választás érvényességét, illetve eredményességét a részvételi arány nem befolyásolja.
A szavazók arról döntenek, hogy a listát állított nyolc párt közül melyek küldhetnek összesen 24 jelöltet az Európai Unió 732 tagú testületébe, az Európai Parlamentbe. Az egyfordulós választás érvényességét, illetve eredményességét a részvételi arány nem befolyásolja. A 2003-as EU-népszavazáson 13 óráig a választásra jogosultak 22,57 százaléka, a 2002-es országgyűlési választások első fordulójában 40,19 százaléka járult az urnákhoz Magyarországon.
Az ország 3167 települése ezen a napon egyetlen választókerületet alkot. A választásra jogosultak érvényes személyazonosító okmánnyal és lakcímigazolvánnyal vehetnek részt a szavazáson. Mintegy két és félezer magyar állampolgár a magyar külképviseleteken szavazhat. Az Országos Választási Iroda (OVI) napközben hétszer ad ki jelentést a részvételi arányokról. Az egyfordulós választás érvényességét, illetve eredményességét a részvételi arány nem befolyásolja.
Minden szavazóhelyiség kinyitott
Az OVI vezetője szerint nem érkezett hozzájuk olyan jelzés, hogy valahol ne nyitott volna ki a szavazókör. "A pártok időben bejelentették a listájukat, a listák rajta vannak a szavazólapon, semmilyen visszalépést nekünk senki nem jelentett be" - mondta Rytkó Emília .
Minden listát állított pártnak az összes leadott szavazat legalább 5 százalékát meg kell szereznie ahhoz, hogy mandátumhoz jusson. Az öt évre szóló mandátumokat a listákra leadott szavazatok arányának megfelelően osztják majd el az egyes pártok között.
Az előzetes eredményeket az Országos Választási Bizottság este 10 órakor hozza nyilvánosságra, mert meg kell várni, hogy az Európai Unió mind a 25 tagállamában véget érjen a voksolás. Az uniós államok többségében vasárnap szavaznak, de volt olyan állam (Nagy-Britannia és Hollandia), ahol már csütörtökön megtartották a választást. Írországban pénteken, Lettországban és Máltán szombaton szavaztak. A cseheknél és az olaszoknál kétnapos a választás, előbbiek pénteken és szombaton voksoltak, utóbbiak szombaton és vasárnap.