"Kijevbe érkezésük után közölték velem, hogy megkínozták őket" - közölte az ombudsman, aki elmondta, hogy az őrök "fullasztó gázt" használtak a két tengerész és mások ellen, "amikor nem engedelmeskedtek". Karpacsova asszony nem árult el további részleteket Mikola Mazurenko kapitány és Ivan Soscsenko másodtiszt iraki fogva tartásának körülményeiről. Elmondta, hogy a két hatvan év körüli férfi állapota súlyos.
Volodimir Sarov, az ombudsman szóvivője elmondta, hogy Nyina Karpacsova mindkét férfival beszélt a kijevi viszgálati fogdában, és meggyőződött róla, hogy állapotuk súlyos. A két férfit azzal a feltétellel adták át az ukrán hatóságoknak, hogy letöltik fennmaradó büntetésüket.
Markijan Ljubkivszkij, az ukrán külügyminisztérium szóvivője viszont azt közölte, hogy az ukránok nem tettek semmilyen hivatalos nyilatkozatot az Irakban tartózkodó ukrán diplomatáknak a kínzásról, "és alapos vizsgálatra van szükség" a vádak tisztázására. A szóvivő korábban biztosított róla, hogy a két férfival, akiket egy idősek számára fenntartott cellában őriztek, nem bánnak rosszul, de a fogva tartás körülményei rendkívül kemények. A hírhedt Abu Graib börtönben számos iraki foglyot bántalmaztak amerikai katonák.
A Navstar panamai illetőségű hajót 2003 augusztusában tartóztatta fel a brit tengerészet fregattja a Perzsa-öböl északi, nemzetközi vizein és Umr-Kaszr kikötővárosba vontatták. A hajóban 3400 tonna csempészett iraki olajat találtak. Mikola Mazurenkót és Ivan Szoscsenkót októberben hét évre - az iraki büntető-törvénykönyv szerint kiszabható legsúlyosabb büntetésre - ítélték, emellett 2,4 millió dollár bírság megfigyelésére kötelezték őket. Az ukránok tagadták bűnösségüket, mint mondák, a Navstar cég utasításait teljesítették. A két férfi volt az első, akit nyersolaj Irakból való kicsempészéséért bíróság elé állítottak.