Bekötött szemmel mutatta be a Satt-el-Arab folyó iráni oldalán előző nap elfogott nyolc brit katonát kedden az iráni állami televízió arab nyelvű csatornája. A felvétel alatt elhangzott: az őrnaszádjaikon talált felszerelés arról tanúskodik, hogy nem "igazi tengerészek".
"Fegyvereik, műszereik, hatalmas felszerelésük, géppuskáik és géppisztolyaik és különleges haditengerészeti egységük zászlaja arra utal, hogy nem igazi tengerészekről van szó" - közölte egy iráni katonatiszt.
Az al-Alam tévéállomás szerint a brit katonák már bocsánatot kértek amiatt, hogy iráni felségvizekre tévedtek a határfolyón. A képeken a katonák kevésbé kényelmes körülmények között láthatók, mint a korábban sugárzott felvételeken. A foglyok csaknem egymással szemben ülnek a földön, viszonylag szűk helyen, szemüket bekötötték, de kezük és lábuk szabad. Az elfogásuk után néhány órával sugárzott első felvételeken még karosszékekben ültek egy irodában.
Az iráni hatóságok várhatóan bűnvádi eljárást kezdeményeznek az elfogott tengerészek ellen az ország felségvizeinek megsértése miatt.
A nyolc brit tengerész, akik a királyi haditengerészet kiképzőcsapatának tagjai, Bászrába tartott három vízi járművel Umm Kaszrból. A hajók feltehetően véletlenül tévedtek át a csatorna iráni fennhatóság alatt álló vizeire.
Brit diplomaták szerencsétlen hibának nevezték az esetet. A teheráni brit nagykövetség munkatársai azonnal kérték, hogy a brit konzul felkereshesse a katonákat, ám eddig nem kaptak választ az iráni hatóságoktól. Az irániak azt sem árulták el, hol és mely hatóság tartja fogva a briteket. Kedd reggel Jack Straw brit külügyminiszter iráni kollégájával is tárgyalt az ügyről, de még nem tudni, hogy az amúgy jó kapcsolatban álló két politikus jutott-e valamilyen eredményre.
A BBC iráni tudósítója szerint az incidens nem jelent komoly veszélyt az iráni-brit kapcsolatokra nézve, jóllehet a két állam viszonya az utóbbi időben a szokásosnál feszültebb. A teheráni brit nagykövetség előtt több alkalommal tüntettek iráni szélsőségesek az iraki megszállás ellen. Az iráni kormányzat ugyanakkor azt nehezményezi, hogy Nagy-Britannia közreműködött a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség Iránra vonatkozó szigorú határozatának meghozatalában.
[origo]/MTI