Az ENSZ-közgyűlés 1987-es határozata alapján június 26-án tartják a Kábítószer-fogyasztás Elleni Küzdelem Nemzetközi Napját, hogy ezzel is felhívják a figyelmet a drogfogyasztás veszélyeire, a drogkereskedelem elleni harcra. Az ENSZ 1998-ban döntött arról, hogy minden tagállamnak nemzeti kábítószer-ellenes programot kell kidolgoznia. A kábítószerek nyersanyagait termelő országok pedig vállalták, hogy 2008-ra teljesen felszámolják a termelést.
A világnapon jelentést adott ki az Egyesült Nemzetek Drog- és Bűnözés Hivatala (UNODC), mely szerint jelenleg a világ összlakosságának (pontosabban a 15-64 éves korosztálynak) az 5 százaléka fogyaszt valamilyen illegális drogot. Összehasonlításul: a világ lakosainak egyötöde, azaz 1,3 milliárd ember dohányfüggő. A WHO adatai szerint 2000-ben 200 ezer ember halálát okozták a drogok, a dohányzás miatt pedig 4,9 millióan haltak meg.
A drogok közül - nemzetközi viszonylatban - a kannabiszszármazékok használata emelkedik legjelentősebben. Továbbra is kannabiszszármazékokat csempésznek legnagyobb mennyiségben a világon, tulajdonképpen a világ összes országa érintett ebben a kérdésben. A legnagyobb piacuk Észak-Amerikában van, a világon lefoglalt összes kannabiszszármazék kétharmadát ott kobozták el. Az USA-ba 2002-ben nagyrészt Mexikóból és Kanadából érkeztek a marihuána- vagy hasisszállítmányok. Európába leginkább Nyugat-Afrikából és a Dél-afrikai Köztársaságból érkezik a marihuána, de a legtöbb európai országban is termesztenek kannabiszt. A Balkán régiót, Görögországot, Szlovéniát és Ausztriát elsősorban Albánia "szolgálja ki". A másik fő forrás 2002-ben Hollandia volt. További származási országok többek között India, Libanon, Kazahsztán és Nepál.
Az utóbbi években sikerült viszont eredményeket elérni a kokain előállításának visszaszorításában. Fogyasztása az Egyesült Államokban jelentősen csökkent, míg Európában valamelyest emelkedett. Az amfetamin-fogyasztás az utóbbi években nem nőtt, de nem is csökkent. Az ópiumtermesztés az utóbbi évtizedekben visszaesett - derül ki a jelentésből.