A jelenlegi helyzet Darfúr tartományban teljességgel elfogadhatatlan - jelentette ki az ENSZ főtitkára, Kofi Annan. Egy amerikaiak által benyújtott ENSZ-határozattervezet szerint utazási szankciókkal és fegyverembargóval sújtanák a Szudán nyugati felén garázdálkodó Dzsandzsavíd-milíciát. Az afrikai vezetők pedig egy 300 fős békefenntartó csapat felállítását tervezik, amelyet Darfúrba küldenének.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa is foglalkozik a szudáni helyzettel, amelyet ENSZ-tisztségviselők a világ jelenlegi legsúlyosabb humanitárius katasztrófájának neveznek. Pakisztán szerint elegendő időt kellene adni a szudáni kormánynak, hogy bebizonyítsa eltökéltségét a válság megoldására. Az amerikaik azonban szkeptikusak a szudáni kormányzat elkötelezettségével szemben: az USA a szankciók további kiterjesztésével fenyegeti Szudánt, ha 30 napon belül nem mutat fel eredményeket a válság megoldására.
A térségben nem hivatalos kormánytámogatást élvező milicisták végeznek etnikai tisztogatást, egyes felmérések szerint eddig több mint tízezer embert öltek meg. A pusztítás elől több mint egymillió ember menekült el otthonából. Az ENSZ adatai szerint a konfliktus több ezer áldozatot követelt, és megközelítőleg egymillióan váltak menekültté. A segélyszervezetek szerint egyre rosszabb a helyzet: egyre több ember érkezik a menekülttáborokba, ahol az élelmiszer már elfogyott, az ivóvíz kevés, az összetákolt sátrak összedőltek.