Pár órával az ENSZ-főtitkár látogatása előtt ürítettek ki egy menekülttábort a szudáni hatóságok, az afrikai ország Darfur régiójában - írja a New York Times. Az ott élő ezer embert gyorsan teherautókra rakták, és elvitték valahova máshova. A csütörtökön a helyszínre érkező és az esetről addig mit sem sejtő Annan csak annyit kérdezett kollégáitól "Hol vannak az emberek?". Kollégái a tudósítások szerint láthatóan idegesen vitatkoztak a szudáni tisztviselőkkel a hirtelen kiürítés miatt.
A szudáni szociális miniszter indoklása szerint "nem azért szállítottuk el őket, mert az ENSZ főtitkára ide jött", hanem azért, mert túl rosszak voltak a körülmények, és "nem bírtuk nézni, hogy emberek ilyen körülmények között éljenek". Al Núr Mohamed Ibrahim szerint nem propagandacélból ürítették ki a tábort, hanem emberiességi okokból. Ennek azonban ellentmondani látszik, hogy az embereket a miniszter közlése szerint nem sokkal azután rakták teherautókra, hogy szerdán elhagyták a tábort a főtitkár útját előkészítő ENSZ-tisztviselők.
A szudáni hatóságok arra kérték Annant, hogy egy közeli - sokkal jobban felszerelt - tábort látogasson meg, ahol szerdán Colin Powell amerikai külügyminiszter is járt. Annan később egy interjúban azt mondta: "Természetesen aggasztó", hogy a kormány hirtelen ilyen sok embert elköltöztetett. "Megpróbáljuk kivizsgálni az ügyet" - tette hozzá.
"Patyomkin-menekülttáborok"
Korábban ott járt segélymunkások szerint a táborbeli állapotok a kiürítés előtt elképesztőek voltak. A menekültek az esőktől szétázott földön felállított zsúfolt ideiglenes menedékekben húzták meg magukat. Az ENSZ helyi tisztviselői szerették volna, ha Annan nem a szudáni kormányzat által a magas rangú külföldi látogatónak mutogatott "Patyomkin-menekülttáborok" egyikébe megy, hanem saját szemével láthatta volna a szenvedő menekülteket.
A Franciaország nagyságú térségben legalább egymillió ember volt kénytelen elhagyni otthonát a polgárháborús helyzet miatt. Ezek a menekültek több mint 100 menekülttáborban gyűltek össze, melyeknek a nemzetközi segélyszervezetek igyekeznek élelmet, vizet és menedéket nyújtani. Csakhogy összesen 300 segélymunkás tevékenykedik Darfurban, és a menekülttáborok közül ötvenbe nem jutnak el a segélyek. Vagy azért, mert nincs elég, vagy azért, mert a kormányzat által is támogatott helyi arab milíciák megakadályozzák ezt. A Mestel tábor is ezek közé tartozik.
Éhínség és járványok
A főtitkárt csütörtöki tárgyalásain arról próbálták meggyőzni a szudáni vezetők, hogy a darfuri krízist felfújják. A helyi kormányzó szerint az egészségügyi helyzet egyáltalán nem olyan rossz, mint egyesek állítják. Pedig a Egészségügyi Világszervezet szerint várhatóan csak júliusban 10 ezer ember veszti majd életét éhezés és az e hetekben beköszöntő esős évszakban gyorsan terjedő különböző járványok miatt - jelentette a BBC News.
Darfurban emberi jogi szervezetek szerint eddig közel 30 000 fur, maszalit és zagava törzsbeli emberrel végeztek a térségben garázdálkodó arab dzsandzsavíd milíciák. A gyakran tizenéves milicisták fölégetik a falvakat, legyilkolják vagy elüldözik az embereket. A milicisták tettei felett szemet huny a kartumi vezetés, sőt egyenesen támogatja őket, mivel jól jönnek a térségben kialakult, egyenlő bánásmódot követelő fekete mozgalmak ellen.
A térség fekete földművesei ugyanis azzal vádolják a kormányzatot, hogy szándékosan elhanyagolja a zömében feketék lakta vidéket. A kormány tagadja, hogy támogatná a fegyvereseket, de a héten odalátogató magas rangú vendégeknek - Colin Powell amerikai külügyminiszternek és Kofi Annannak - megígérték, hogy igyekeznek kordában tartani a dzsandzsavídeket.