Jelentős rendőri erőket vezényeltek ki a macedón főváros szívébe, hogy elejét vegyék a múlt hetihez hasonló zavargásoknak. Akkor a délnyugat-macedóniai Struga városban a törvény ellen tüntetők és a rendfenntartók összecsapásában mintegy harminc ember sebesült meg, többségükben rendőrök.
A macedón és az albán félnek megállapodásra kell jutnia a decentralizációról, amely lehetőséget nyújtana az albánok önkormányzatainak felállítására azokon a településeken, ahol többséget alkotnak. A 2001-es etnikai alapú összecsapásokat nyugati közvetítéssel lezáró békemegállapodásnak kulcsfontosságú kikötése volt a decentralizációs törvény kidolgozása, de előfeltétele annak is, hogy Macedónia csatlakozhasson a NATO-hoz és az Európai Unióhoz.
A tüntetők szerint a jogszabály előnyben részesíti az albán kisebbséget és az ország etnikai megosztásához vezet. A macedón parlament éppen hétfőn kezdte meg a törvényjavaslat vitáját. A macedón ellenzék élesen bírálja, szerinte az ország etnikai megosztásához vezető decentralizációs törvény tervezetét, és tüntetésekre szólította fel a lakosságot.
Macedónia kétmillió lakosának 22,7 százaléka albánok nemzetiségű, többségük Macedónia nyugati részén, az Albániával és Koszovóval határos területeken él. Szkopje 700 ezer lakosának mintegy 15 százaléka vallja magát albán nemzetiségűnek.
Számos macedón úgy hiszi, hogy a decentralizációs törvény életbe léptetése az ország föderalizálásához vezet, ami az első lépés lehet a Nagy Albánia esetleges megteremtéséhez vezető úton.