Az erdélyi magyar autonómia ügye keltette a legnagyobb feltűnést az idei tusnádfürdői szabadegyetemen. A hivatalos nevén Bálványosi Nyári Szabadegyetemet tizenötödik alkalommal rendezték meg Erdélyben, a politikai fórumok mellett zenei és más programokkal. Orbán Viktor szombaton tartott beszédet.
"Ha Románia megtagadja egy közösség autonómia igényét, akkor nem kellő alappal kéri felvételét az Európai Unióba." - fogalmazott Orbán Viktor a rendezvényen. Romániában elsősorban az RMDSZ (Romániai Magyar Demokrata Szövetség) konkurensének számító, tavaly alakult Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) és a vele együttműködő Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács (EMNT) követeli az autonómiát. Szintén a bálványosi táborban javasolta Szilágyi Zsolt, az EMNT alelnöke, hogy írjanak ki népszavazást a székelyföldi autonómiáról. Az autonómia kérdése az egyik legnagyobb töréspont az RMDSZ és a pártból kivált, keményebb politizálásra törekvő magyar szervezetek között. Az RMDSZ politikusai nem mentek el az idei tusnádfürdői programokra.
A romániai pártok túlnyomó többsége tárgyalni sem hajlandó a magyar autonómiáról, és a kormányt kívülről támogató RMDSZ vezetése szerint is fölösleges az autonómia igényével provokálni a többséget. Ahogy Markó Béla RMDSZ-elnök korábban fogalmazott, "az autonómia csak folyamatos tárgyalásokkal, fokozatosan valósítható meg". A Tőkés László református püspök, illetve a Szász Jenő székelyudvarhelyi polgármester vezette EMNT és MPSZ viszont Markót túl puhának tartják, aki politikai karrierjét a románoknak való behódolással egyengeti. A Fidesz már régóta jelezte, hogy szimpatizál az RMDSZ-től jobbra álló új szervezetekkel, és Orbán Viktor most világossá tette, hogy egyértelműen e csoportok mellé áll.
Az autonómia nem egész Erdélyre, hanem Székelyföldre vonatkozna, ahol a magyarok élnek többségben, egy tömbben. Szilágyi Zsolt független romániai parlamenti képviselő és EMNT-alelnök szerint "az autonómia megvéd az asszimilációtól és az agressziótól". Orbán Viktor keménységre szólította fel az erdélyi magyarokat: "az autonómiát nem fogja kiegyezéssel elérni a magyarság, csak azzal érheti el célját, ha erőt mutat" - idézte a Szabadság című kolozsvári napilap. Orbán szerint a román EU-csatlakozás történelmi lehetőség az autonómia megszerzéséhez. Arra utalt, hogy a 2007-es csatlakozásban bízó román kormányt zsarolni lehetne a felvétellel.
Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője szerint nem csak az autonómia ügyét kell a csatlakozási tárgyalásokkor elővenni, hanem a kisebbségeket sértő egyéb problémákat is, például a magyarlakta területekre államilag szervezett betelepítéseket, vagy a választási törvényt. Az idei román önkormányzati választások előtt ugyanis olyan törvényt léptettek hatályba, mely gyakorlatilag kizárta, hogy az RMDSZ-en kívül más magyar párt induljon, így a Magyar Polgári Szövetség nem tudott pártként jelölteket állítani. A törvényt az RMDSZ is megszavazta. Az Európai Néppárt a Fidesz kezdeményezésére vizsgálóbizottságot állított fel az ügyben, melyet Orbán Viktor vezet.
Révész szerint teljesen normális, hogy egy csatlakozó országnak meg kell felelnie bizonyos uniós követelményeknek, "Magyarországnak is sok feltételt kellett teljesítenie". "Az autonómia EU-konform követelés, összhangban a demokratikus szabályokkal. Teljesen elfogadott és működő gyakorlat Európa-szerte. Miért járna kevesebb a romániai magyaroknak, mint az osztrákoknak az olaszországi Dél-Tirolban, vagy a katalánoknak Spanyolországban? Nem kérünk többet, mint ami elfogadott Európában." - mondta az [origo]-nak Révész Máriusz.
Orbán arról is beszélt, hogy személy szerint támogatja a kettős állampolgárság bevezetését a határon túli magyarok számára, bár pártján belül nem mindenki ért egyet vele ebben a kérdésben. Ha az Országos Választási Iroda hitelesíti a Magyarok Világszövetségének ezzel kapcsolatos aláírásgyűjtő íveit, akkor valószínű, hogy hamarosan népszavazást tartanak Magyarországon a kettős állampolgárságról. A táborban szintén megjelent Emil Constantinescu volt román elnök szerint ezt Romániának el kell fogadnia, hiszen a moldáv románok is megkapták a kettős állampolgárságot.
A hétfői román lapok általában elutasító hangnemben, de részletesen beszámoltak Orbán beszédéről. Az uniós csatlakozási tárgyalásokat román részről vezető Vasile Puscas volt az egyetlen hivatalban lévő politikus, aki nyilatkozott az ügyben. Szerinte "Orbán nacionalizmusa nem felel meg az európai szellemnek".
A magyar Külügyminisztériumban az [origo] megkeresésére azt mondták, hogy nem szeretnének újabb nyilatkozatot kiadni, mert Kovács László, a tárca vezetője, az MSZP elnöke korábban már sokszor beszélt az autonómia kérdéséről. Kovács márciusban úgy fogalmazott, hogy "az autonómia jó, távlati dolog, ám erőszakos formában nem az". Nyakó István, az MSZP szóvivője a párt nevében adott ki nyilatkozatot Orbán javaslataival kapcsolatban. Ebben felháborodott hangon arról van szó, hogy Orbán belpolitikai célokra használja fel a romániai magyarokat, és önmagát akarja reklámozni az autonómia erőltetésével. Révész Máriusz fideszes szóvivő szerint a magyar kormány feltartott kézzel áll Románia előtt, amikor nem kíván beleszólni Románia csatlakozási feltételeibe. "Elképzelhetetlen, hogy bármely más európai kormány így viszonyuljon a kisebbségéhez" - fogalmazott.
Magyari Péter