A Grúziába vezényelt amerikai kiképzők egyetlen feladata felkészíteni a grúz fegyveres erőket a terrorizmus elleni harcra. A katonák nem avatkozzanak belbiztonsági ügyekbe, nem vesznek részt fegyveres akciókban, és az Egyesült Államok nem tervezi katonai támaszpont létrehozását a kaukázusi országban - mondta az amerikai kiképzők parancsnoka. Scott Thein ezredes szerint a kiképzés és a szükséges felszerelés biztosítása miatt mentek Grúziába, és a közel féléves kiképzési program befejezése után távoznak.
Grúziába kedden érkezett meg a 150 fős kontingens előörse.
A grúziai kiképzés az amerikai kormány által elindított világméretű terrorizmus ellenes hadjárat része, és a Fülöp-szigeteken korábban kezdett amerikai terrorizmus ellenes programhoz hasonlít.
Az USA kormányzata attól tart, hogy a csecsenföldi harcok elől a Grúzia és Csecsenföld határán fekvő Pankiszi-szorosba húzódott menekültek között olyan muzulmán harcosok is megbújhatnak, akik kapcsolatban állhatnak az Oszama bin Laden vezette al-Kaidával.
A 64 millió dolláros kiképzés során az amerikaiak először a grúz védelmi minisztérium és a vezérkar tisztjeivel, majd július végétől mintegy 200 grúz katonával ismertetik a terrorizmus elleni harc fortélyait.
Az Egyesült Államok biztosítja a szükséges felszerelést, kézi fegyvereket, lőszert, távközlési eszközöket, orvosi felszerelést és üzemanyagot is.
Oroszországban a közelmúltban ellenérzéseket váltott ki, hogy több közép-ázsiai volt szovjet tagköztársaság után Grúziában is megjelennek az amerikai katonák. A hivatalosan Grúziához tartozó szakadár Abháziában pedig attól tartottak, hogy Tbiliszi esetleg ellenük fordítja frissen kiképzett fegyveres erőit. Grúzia cáfolta, hogy erőszakos úton kívánja megoldani a konfliktust.