Colin Powell amerikai külügyminiszter szerint a demokrácia kiépítésében szerzett magyar tapasztalatokra van szükség Afganisztánban és Irakban. Budapesten a magyar külképviselet-vezetők éves értekezletén felszólaló amerikai külügyminiszter elmondta, hogy nagyon meglepte őt a fejlődés és az átalakulás üteme, amit Közép-Európában kezdetben katonaként, majd diplomataként tárgyalva megtapasztalt.
"Aki csak be akar jönni, jöjjön" -szólt a NATO-ról Powell. Az amerikai külügyminiszter szerint az észak-atlanti szövetségnek és az Európai Uniónak egyaránt nyitott szervezeteknek kell maradniuk. Powell ugyanakkor kijelentette, hogy a nemzetközi szervezetek mellett a kétoldalú kapcsolatokkal kell tovább erősíteni az együttműködést. Mint elmondta, az USA.nak nem célja, hogy megossza az uniót, mind a 25 tagállammal egyenlő mértékben kivánnak együttműködni, régi és új tagokkal egyaránt.
Powell elmondta, hogy a Magyarországhoz hasonló államok érzik igazán át a jelentősségét annak, ami jelenleg Afganisztánban és Irakban történik. Ahogy a külügyminiszter fogalmazott, a közép-európai államok hosszú évekig a történelmileg rossz oldalra kényszerültek, azonban most, hogy végbe ment a demokratikus átalakulás, már ezeknek az államoknak kell segítséget nyújtaniuk ott, ahol ez az folyamat még nem ment végbe. Mint elmondta, Magyarország rövid tapasztalattal bír a demokráciában, de a változások eredményét látva, nincs ok a pesszimizmusra.
Az amerikai külügyminiszter megvédte az Egyesült Államoknak és szövetségeseinek Afganisztánban és Irakban folytatott tevékenységét. Powell szerint Magyarország jól döntött amikor a koalícióhoz csatlakozott. Mint elmondta, a szerepvállalásban nem a mérete, hanem az a jelentős, hogy a részt vevő államok ráébredtek arra: nemzeti érdekük a részvétel. Colin Powell úgy látja: nem szabad megtagadni Afganisztán és Irak népétől a jobb jövőt, ehhez viszont áldozatokat kell hozni - példaként említette Bulgáriát, amely két bolgár túsz lefejezése ellenére is kitartott Irakban.
Erdős André párizsi magyar nagykövet kérdésére válaszolva Powell elmondta, hogy az USA sokat tanult az iraki háborút övező nemzetközi vitából, azonban a jövőben sem tartja szükségesnek a nemzetközi jóváhagyás kikérését, ha úgy látja, érdekeinek védelmében szükséges cselekednie. Ugyanakkor reményét fejezte ki, hogy Európában megváltozik a vélemény a háborúról, ha látják a demokratikus átalakulást Irakban. "Nem kérünk bocsánatot azért, mert eltávolítottunk egy rezsimet, amely tömegsírokat töltött meg" - jelentette ki a külügyminiszter.
Előadása során Colin Powell rámutatott arra is: elmúltak azok az idők, amikor az egyes államok anélkül léteztek, hogy figyeltek volna egymás problémáira. Ma már nem lehet az embereket elszigetelni. A technika és a média lehetővé teszi, hogy a világ legeldugottabb helyén élők gondjai is eljussanak a nemzetközi közösséghez, példaként említette a nyugat-szudáni Darfur tartományban zajló eseményeket. Powell szerint nem tolerálhatjuk, hogy még mindig léteznek olyan országok, ahol az emberek félnek a következő naptól. Ezért kell segítséget nyújtani az olyan problémák leküzdésében, mint például az AIDS.
Az előadás után Kovács László külügyminiszter kifejtette, hogy a demokratikus tapasztalatok átadására Budapesten létre kellene hozni egy nemzetközi demokrácia intézetet, amely a régió államainak tapasztalatait gyűjti és elemzi, hogy továbbadhassa azokat.