Löüvik az amerikaiak a síiták állásait a nedszefi Ali Imám mecsetnél. Az amerikai katonák és iraki biztonsági alakulatok csütörtök délelőtt kerítették be a mecsetben rejtőzködő Muktada asz-Szadr radikális síita vezetőt és néhány száz fegyveres hívét. A szövetséges páncélosok és gyalogosok kétszáz méter sugarú körben vontak gyűrűt a szent hely köré.
Azt, hogy a gyűrűben maga Szadr is ott van a vallási vezető munkatársai közölték a sajtóval. Hozzátették: Szadr lelkére kötötte fegyvereseinek, hogy akkor is folytassák harcukat, ha ő elesne vagy fogságba kerülne. Az amerikai erőknek azonban - egy amerikai szóvivő közlése szerint - nem céljuk a síita szent hely megrohamozása. "A mai műveletek arra szolgálnak, hogy szűkítsük Szadr erőinek mozgásterét Nedzsefben és Kúfában" - közölte Erv Larssen amerikai katonai szóvivő.
Az amerikai katonák és a velük szövetséges iraki katonai alakulatok csütörtök reggel indítottak általános támadást Nedzsefben, hogy megtörjék Szadr ellenállását. A CNN jelentése szerint az amerikaiak tankokat, páncélos csapatszállítókat vetettek be, a város fölött helikopterek köröznek.
A nagyszabású támadás bevezetéseképpen az amerikai katonák és az iraki biztonsági erők lezárták az Ali imám szentélye, annak hatalmas temetője és a nedzsefi óváros felé vezető utakat. Nedzsef polgárai ezrével menekülnek az ostromlott iraki városból. A harcok miatt kiürítették a város kórházát is.
Szakadatlan ágyúdörgés és nehézgéppuskák kerepelése hallatszott a reggeli órákban is a városközpont felől, ahol elsáncolták magukat Muktada asz-Szadr radikális síita vezető hívei. Fekete füstfelhő gomolygott az óváros és a régi temető fölött. A síita harcosok a Vádi al-Szálám temetőben hozták létre legerősebb ellenállási gócukat.
Ali imám mauzóleuma, amely a síita vallás egyik legszentebb helyének számít, az áprilisi harcokat lezáró megállapodás értelmében tiltott hely volt az amerikaiaknak. A város kormányzója, Adnán al-Zurufi azonban megengedte az amerikaiaknak, hogy az az-Szadr elleni harcok során behatoljanak a mecsetbe.
A szent hely célponttá nyilvánítása elleni tiltakozásul al-Zurufi helyettese, Dzsaudat Kadam Nadzsim al-Kurasi benyújtotta lemondását. "Elítélem a terrorcselekményeket, amelyeket az amerikaiak a szent város ellen elkövetnek" - indokolta döntését a kormányzóhelyettes az al-Dzsazíra arab hírtelevíziónak.
A mecset egyébként igen érzékeny pontja lehet a támadásnak. Sokan attól tartanak, hogy ha amerikai katona teszi be a lábát a szentélybe, vagy az épület súlyos károkat szenved a támadás során, akkor Irak összes városában fellázadnak majd a síiták.
Az amerikaiak ezért azt fontolgatják, hogy a tengerészgyalogosok inkább a Vádi al-Szalám temetőben indítsanak támadást, a mecset elfoglalását pedig hagyják az iraki erőkre - írja a CNN. A New York Times szerint jelentősen veszélyezteti az akció sikerét, hogy a mecset elleni támadást az irakiak vezetik majd: a nemzeti gárdisták többsége rövid kiképzés után, harci tapasztalat nélkül érkezett Nedzsefbe.
Nedzsefben jelenleg 2000 tengerészgyalogos és az Iraki Nemzeti Gárda 1800 katonája harcol. Az amerikaiak azonban további erősítést hoznak a városba: már Nedzsefben van az I. lovas hadosztály is.
Moktada asz-Szadr, a síiták Mehdi hadseregének vezetője arra szólította fel híveit, hogy a végsőkig tartsanak ki. "Harcoljatok, még ha fogolyként vagy mártírként láttok is. Isten azt akarja, hogy győzzetek!" - idézi a vezető szavait az Arab News. Asz-Szadr korábban azzal fenyegetőzött, hogy emberei olajvezetékeket robbantanak fel, ha az amerikaiak nem távoznak Nedzsefből, a tengerészgyalogosok ezért döntöttek az azonnali támadás mellett.
Legalább ötvenhat ember meghalt, száztízen pedig megsérültek csütörtökre virradó éjszaka, amikor az amerikai légierő bombázta az iraki Kútot. Muktada asz-Szadr radikális síita vezető fegyveres hívei és polgári személyek, köztük gyermekek egyaránt vannak a halálos áldozatok között - mondta a sajtónak a kúti kórház főorvosa. Beszámolója szerint tizennyolc ház romba dőlt az egész éjszaka tartó bombázásban. Az utóbbi hetekben az amerikaiak asz-Szadr Mehdi hadseregének több mint 350 tagját ölték meg.