Tűzszüneti tárgyalásokat folytatnak a pénteki ima alatt Moktada asz-Szadr radikális síita vezető harcosai az amerikai és iraki erőkkel Nedzsefben. Az amerikai katonák azt a parancsot kapták, hogy állítsák meg az alőrenyomulást, és csak önvédelemből lőjenek.
Asz-Szadr tíz feltételt szabott a harcok befejezéséhez. Ezek között szerepel többek közt az, hogy a Mehdi hadseregének harcosai részt vehessenek az iraki politikában. Asz-Szadr továbbá elfogott harcosainak szabadon bocsátását követeli, valamint azt, hogy állítsák vissza a közüzemi szolgáltatásokat Nedzsefben.
Szadr ígéretet tett arra is, hogy Mehdi harcosai elhagyják Nedzsefet, ha az amerikaiak is visszavonulnak a síiták szent városából. Ezt követően Asz-Szadr elképzelése szerint a város irányítását vallási hatóság venné át.
A radikális síta vezető egyébként három sebet szerzett, amikor az amerikaiak tűz alá vették az Ali Imám mecset környékét, ahová híveivel együtt elsáncolta magát. Asz-Szadrt valószínűleg repeszek sebesítették meg. A síita vezető állapotáról ellentmondásos hírek érkeztek, azonban Hazim al-Aradzsi, asz-Szadr bagdadi szóvivője kijelentette, hogy a radikális vezető hamarosan felépül.
Az amerikaiak ugyanakkor cáfolták, hogy a síita vallás legszentebb helyének számító Ali Imám mecset károsodott volna a harcok során. Falah al-Nakib iraki belügyminiszter ismét megerősítette, hogy továbbra is érvényben van a megállapodás a tengerészgyalogosokkal - amerikai katona nem teszi be a lábát az Ali Imám mecsetbe. "Nem engedjük egyetlen külföldi katonának sem, hogy belépjen Ali Imám szentélyébe" - nyugtatta meg a síitákat al-Nakib.
Eközben Fogva tartói szabadon engedték a pénteken túszul ejtett brit újságírót - tudósít az MTI. James Brandont, a The Sunday Telegraph vasárnapi brit lap újságíróját elrablói Muktada asz-Szadr radikális síita hitszónok bászrai irodájának adták át - közölte az iroda szóvivője.