Amerikai tengerészgyalogosok veszik át a lengyelektől az irányítást Nedzsefben. A városban harmadik hete folynak harcok az iraki biztonsági erők és Moktada asz-Szadr radikális síita vezető támogatói között. A radikálisokból szerveződött Mehdi hadsereg az Ali imám-mecsetben és az azt körülvevő temetőben barikádozta el magát.
Mivel a lengyelek békefenntartó mandátuma nem terjed ki harci cselekményekre, amerikai tengerészgyalogosok nyújtanak támogatást az iraki rendőröknek és nemzeti gárdistáknak. Amióta a spanyol csapatok tavasszal hazamentek, Nedzsef gyakorlatilag amerikai ellenőrzés alatt állt, azonban ez csak keddtől vált hivatalossá - írja a CNN.
Adnán al-Zurufi, Nedzsef kormányzója engedélyt adott az amerikaiaknak arra, hogy a korábban tiltott területnek számító Ali imám-mecset és a temető környékén kezdjenek hadműveleteket. A mecset a síita vallás legszentebb helyének számít. Az áprilisi felkelést lezáró megegyezés értelmében az amerikaiak eddig távol tartották magukat a szentélytől.
Az amerikaiak kijelentették, hogy lejárt a Mehdi hadseregnek adott huszonnégy órás ultimátumuk, amelynek során a síiták kivihették sebesültjeiket a harci zónából. Az amerikaiak azzal indokolták az akció megindítását, hogy a "Mehdi hadsereg a fegyveres konfliktus törvényeit megszegve cselekszik", ezért a tengerészgyalogosok "legitim katonai célpontnak" tekintik a környéket. A katonák megadásra szólították fel a Mehdi hadsereg harcosait.
A tengerészgyalogosok terepjáróikkal körbejárták az érintett negyedet, és felszólították a polgári lakosságot, hogy hagyja el a környéket. Az amerikaiak kisebb hadműveleteik során általában nem ürítik ki a környéket, ezért szakértők azt feltételezik, hogy a tengerészgyalogosok igen nagyszabású hadműveletre készülnek - írja az MTI.
A mecsetet és a temetőt körülvevő tengerészgyalogosok és iraki nemzeti gárdisták a parancsnokság közleménye szerint "átgondolt és tervszerű" műveletet hajtanak majd végre. A parancsnokság ugyanakkor fontosnak tartotta megjegyezni, hogy a csapatok "biztos távolságra" vannak a mecsettől.
Moktada asz-Szadr támogatói körülbelül 2000-en lehetnek az Ali imám-mecset és a temető környékén. Az utóbbi hetekben a radikális síiták valamivel több mint 350 fős emberveszteséget szenvedtek. Asz-Szadr tavasz óta először tartott sajtótájékoztatót, ahol elmondta, hogy megvédi a síiták szent városát.
"Itt maradok a szent Nedzsef megvédésére. Itt maradok, és az utolsó csepp véremig védeni fogom, mert Nedzsef a legszentebb város" - idézi a vallási vezető szavait a BBC News. Szadr ugyanakkor ismét követelte az amerikaiak kivonulását Irakból. Mint elmondta, csak akkor lehet demokrácia és szabadság, ha az USA kivonta csapatait.
Bush elnököt kedden újságírók kérdezték arról, hogy továbbra is a célkitűzések között szerepel-e a radikális síita vezető elfogása vagy meggyilkolása. Bush válaszában kifejtette, hogy az amerikaiak célja csak annyi, hogy "együttműködjünk Allávi miniszterelnökkel és tovább segítsük Irakot a választások felé vezető úton". Asz-Szadrról szólva Bush megjegyezte, hogy a Mehdi hadsereg tagjai az iraki nemzeti gárdisták ellen is harcolnak. Bush szerint a Nedzsefben együttműködő tengerészgyalogosok és a kormányerők igen jó eredményeket érnek el.