Hannes Eichmann öt évvel a háború után született, édesapja pedig az öccse volt a náci SS-tisztnek, aki a náci Németországban a zsidóügyekért volt felelős, és aki megszervezte a zsidóság deportálását és kiirtását. Eichmann koordinálta és felügyelte a magyar zsidóság kifosztását és koncentrációs táborokba hurcolását is.
Hannes Eichman először csak 11 éves korában hallott arról, hogy milyen hírhedt rokona van, amikor Adolf Eichmann jeruzsálemi pere zajlott 1961-ben. A nagybátyja személye ugyanis tabu volt a családjában, és az újságokból olvasott róla először a per kapcsán. Amikor 1962-ben kivégezték, az unokaöccse nem szólt semmit, magába fojtotta érzéseit.
Néhány évvel később Hannes Eichmann édesapja megkérdezte, hogy nem akar-e nevet változtatni. Szerinte nagyszerű és érthető ötlet lenne. "Én azonban úgy döntöttem, hogy maradok az eredeti, Eichmann névnél. Azt gondoltam, hogy az a kis kényelmetlenség egyszerűen elhanyagolható összehasonlítva azzal a fájdalommal, amelyet a nagybátyám okozott annyi embernek. El kell viselnem ezt a szörnyű nevet, és jót kell cselekednem, amikor és ahol csak tudok" - mondta Eichmann a The New York Timesnak.
Az Ausztriában élő Hannes Eichmann 1998-ban ment először Németországba, amikor is Berlinbe költözött. Addig mindig elkerülte az országot. "Mielőtt Berlinbe kerültem, sokat tudtam arról, hogy milyen hatással volt a holokauszt a zsidókra, de arról keveset, hogy az az elkövetők leszármazottjaira milyen hatással volt" - mondta. "Rémületet, dühöt, szégyent, kényelmetlenséget, megválaszolatlan kérdéseket váltott ki Németországban az emberekből az Eichmann név" - mondta az unokaöcs, aki igazi európai lett. Az EU-bővítést Lettországban és Litvániában ünnepelte.