A csecsen vezető szóvivője, Ahmed Zakajev ismételten leszögezte: nem állnak kapcsolatban a terroristákkal, de mindent megtesznek azért, hogy a túszejtés békés véget érjen és "megakadályozzák a gyerekek halálát".
A Beszlan 1-es számú iskolájából csütörtökön szabadon engedett túszok állapota kielégítő. A kiszabadult foglyok elmondták, hogy a túszejtők "többé-kevésbé tűrhetően" bánnak a hatalmukba kerített gyermekekkel - közölte az észak-oszétiai elnöki hivatal egy munkatársa.
Az illetékes hangsúlyozta: a legfontosabb most az lenne, hogy élelmet sikerüljön bejuttatni a túszoknak. Tárgyalások folynak erről a túsztartókkal, de a banditák egyelőre nem engedik, hogy élelmet, palackozott ivóvizet és gyógyszert juttassanak be kívülről. Működő vízvezeték van az iskolában.
A hatóságok korábban azt közölték, hogy 354 túsz van az emberrablók fogságában, de este az elnöki hivatal képviselője elismerte: nem biztos, hogy pontos az adat, mert nehéz megbecsülni, hány külső vendége lehetett a tanévnyitó ünnepélynek. Kazbek Dzantijev, az észak-oszét belügyminiszter kora délután a német közszolgálati tévének (ARD) úgy nyilatkozott, hogy "csak a gyerekek száma eléri a 400-at, és több száz felnőtt, szülők, rokonok van a kíséretükben". A hozzátartozók bejelentései alapján több külföldi állampolgár is van a túszok között: három török, egy anya és két gyermeke, valamint két grúz, egy hétéves kisfiú és édesanyja.
A banditák tizenhatan-húszan lehetnek; két nő van köztük, mindkettő robbanóanyaggal megrakott övet visel a derekán - közölte újságírókkal az észak-oszétiai elnöki hivatal munkatársa. Az ARD mintegy 40 túszejtőről tud, akik egy azóta őrizetbe vett oszét rendőr segítségével tudtak bejutni az iskolába még az évnyitó előtt.
A túszejtők az iskola felrobbantásával fenyegetőztek, ha rohammal próbálkoznának ellenük. A törökországi látogatását elhalasztó Vlagyimir Putyin elnök azonban a túszok életének megóvását nevezte a fő feladatnak, és Valerij Andrejev, a Szövetség Biztonsági Szolgálat észak-oszétiai főnöke egyelőre kizárt bármiféle erőalkalmazást.
Hivatalos közlés szerint a korábbi hírekkel ellentétben nem tizenkettő, hanem hét polgári személy és egy terrorista vesztette életét az iskola szerdai elfoglalásakor az őrökkel vívott tűzharcban. Ekkor ötven gyerek elrejtőzött, és később sikerült kiszökniük.
A túszejtő kommandóban csecsenek, ingusok és más oroszországi nemzetiségűek is vannak. A The New York Times szerint a Csecsen Mártírok Rijadusz-Szalihin Felderítő és Diverzáns Zászlóaljához tartoznak. A zászlóaljat a legvéresebb csecsen terrorakciókat irányító Samil Bászájev hozta létre, s az szoros kapcsolatokat tart fenn az al-Kaida nemzetközi terrorszervezettel.
A terroristák Ingusföldön elfogott társaik szabadon engedését, egyes jelentések szerint a Csecsenföldön lévő orosz (szövetségi) erők kivonását követelik. A túszejtő terrorakciót világszerte elítélik. Nagy-Britannia jelezte: kész segíteni a túszok kiszabadításában, amelyhez Gerhard Schröder német kancellár "repülő kórházat" ajánlott fel.