A Point Alpha emlékhelyen rendezett ünnepségen Horn Gyula volt külügyminiszter, későbbi miniszterelnök kijelentette: büszke arra, hogy országa Németország segítségére siethetett. A fordulathoz, Németország újraegyesítéséhez azonban a német nép akarata járult hozzá elsősorban. Horn szerint Németországnak a motor szerepét kell betöltenie az Európai Unióban.
A megemlékezést "a hidegháború legforróbb pontján" abból az alkalomból rendezték, hogy a magyar kormány 15 évvel ezelőtt jelentette be: az országukba visszatérni nem kívánó NDK-állampolgárok Ausztrián keresztül Nyugat-Németországba távozhatnak. A lépés elősegített Németország újraegyesítését. A Hessen tartomány és Thüringia határán fekvő Point Alphát azért nevezték "a hidegháború legforróbb pontjának", mert a NATO forgatókönyvei szerint keleti részről elsősorban innen indulhatott volna támadás Nyugat-Németország ellen.
Hans-Dietrich Genscher volt német külügyminiszter Magyarország érdemeit méltatta pénteken este, mondván, hogy a magyar nép a határ megnyitásával vette magának a bátorságot Európa megosztottságának megszüntetésére. Genscher szerint Németország mai problémái nem a német egységből, hanem a korábbi megosztottságból fakadó problémák. A mai megszorító reformintézkedések akkor is napirendre kerültek volna, ha nincs az újraegyesítés, mivel a szövetségi köztársaság éveken át nagyobb lábon élt, mint amilyenen élnie lehetett volna.
Dieter Althaus, Thüringia miniszterelnöke Németország újraegyesítését, az európai kontinens egységesülési folyamatát a természetes állapot helyreállításának, a józan ész győzelmének nevezte. Althaus szerint a keleti szocialista rendszer összeomlása törvényszerű volt, mivel a félelem tartotta össze.