Az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet orvos szakértőkkel közösen felhívást tett közzé, melyben tiltakozik a fiatalkorú bűnelkövetőkre kiszabott halálbüntetés intézménye ellen. Az AI felhívja rá a figyelmet, hogy bár a nemzetközi jog szerint tilos fiatalkorú bűnelkövetőket halálra ítélni, több országban számos példa van erre.
Az AI 1990 óta 8 országban 38 olyan esetet dokumentált, amikor bűnét 18 életévének betöltése előtt elkövető embert ítéltek halálra. Az AI szerint az elmúlt 14 évben a legtöbb (19) eset az Egyesült Államokban történt, de a Kongói Demokratikus Köztársaság, Irán, Nigéria, Pakisztán, Szaúd-Arábia, Kína és Jemen bíróságai is hoztak ilyen, a nemzetközi jogot sértő ítéletet. A nyílt levelet a Fülöp-szigetek és Szudán kormányzatához is eljuttatták.
Az elmúlt egy évben Kínában, Iránban és az Egyesült Államokban 6 olyan kivégzés volt, amelyet fiatalkorú bűnelkövetőn hajtottak végre. Pakisztánban, a Fülöp-szigeteken és Szudánban pedig hasonló helyzetben lévő elítéltek várnak kivégzésre.
Az AI emlékeztet rá, hogy a nemzetközi egyezmények értelmében tilos halálbüntetést alkalmazni olyan elítéltek ellen, akik bűntettüket 18 éves koruk előtt követték el. Az elvet ráadásul annak a 80 országnak a nagy többsége is elfogadta, ahol egyébként a halálbüntetés megengedett.
"Egy gyerek életét soha nem lehet leírni, függetlenül attól, hogy mit tett. Az alapelv, hogy a lehető legtöbbet kell tenni azért, hogy a fiatalkorú bűnelkövetők ismét integrálódhassanak a társadalomba. A kivégzés ennek az elvnek a teljes tagadása" - fogalmaz az AI.
Az AI nylít levelét aláíró orvos szakértők szerint "bár egy kamasz általában tudja, mi a különbség jó és rossz között, előfordulhat, hogy kevésbé tudja kontrollálni indulatait, megítélni tetteinek várható következményét, vagy kevésbé tud ellenállni mások rábeszélésének. Nekik is szembe kell nézniük bűntettük következményeivel, de a kiskorú bűnelkövetőkre kirótt büntetés nem lehet ugyanolyan súlyos, mint a hasonló bűnt elkövető felnőtteké".