A szlovén kormányfő elismerte választási vereségét

Vágólapra másolva!
Anton Rop szlovén kormányfő elismerte vereségét, miután a parlamenti választások előzetes eredményei a jobbközép ellenzék győzelmét mutatták vasárnap este. A nem végleges adatok szerint a jobboldal biztos győzelmet aratott a jelenlegi, liberális demokrata vezetésű kormánykoalíción a vasárnap megtartott szlovéniai parlamenti választáson.
Vágólapra másolva!

A szavazatok 99 százalékának összeszámlálása után a jobboldali pártoknak 44,8 százalék, a koalíciónak 37 százaléknyi voksa volt, ami azt jelenti, hogy az előbbiek 45, az utóbbiak 37 helyet tudhattak magukénak a 90 tagú parlamentben. A győztesek fölényét erősíti, hogy a 6 helyet szerzett jobboldali nacionalisták jelezték: készek részt venni egy középjobb kormánykoalícióban.

A választás legfőbb nyertese a Janez Jansa egykori védelmi miniszter által vezetett Szlovén Demokrata Párt (SDS), amely a négy évvel ezelőtti 15,8 százalékról 29,1-re növelte szavazatai arányát, a nagy vesztes pedig a 12 éve kormányzó koalíció fő ereje, a balközéphez tartozó Szlovénia Liberális Demokráciája (LDS), amely a voksok 22,8 százalékát tudta csak elnyerni, szemben a 2000-ben kapott 36,2 százalékkal. A voksolásban a választásra jogosultak 60,3 százaléka vett részt.

Pártja és szövetségesei győzelmének bizonyossá válása után Janez Jansa sietett leszögezni, hogy "a szavazók bizalmát nem arra használjuk, hogy mindent megváltoztassunk Szlovéniában". Az EU- és a NATO-tagság elnyerésével az ország sikeresen túljutott egyfajta érettségi vizsgán, s az új helyzetben újfajta politizálásra van szükség - fűzte hozzá a politikus, folyamatosságot ígérve mindabban, ami eddig jó volt az ország irányításában.

Anton Rop miniszterelnök, az LDS vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy a több mint tíz évi folyamatos kormányzás eredményeként a választók egy része megcsömörlött pártjától, s úgy érezte, változásra van szükség.

Megfigyelők első értékelései szerint az SDS győzelméhez nagy mértékben hozzájárult a szlovén választók euroszkepticizmusa, félelme attól, hogy a kétmilliós ország hangja elvész a 450 milliós Európai Unióban, iletve az, hogy Janez Jansa (aki az ország tíznapos függetlenségi háborúja idején volt védelmi miniszter) erős vezetőnek mutatta magát, aki határozottan védi országa érdekeit, nem enged idegen hatalmak diktátumának. Az elemzők a kormányváltás eredményeként csupán a belpolitikában számítanak kisebb változásokra, és valószínűtlennek tartják, hogy Szlovénia kül- és gazdaságpolitikája (beleértve az Euróövezethez történő, 2007-re tervezett csatlakozást és az állami nagyvállalatok, bankok és energiaszektor tervezett privatizációját is) módosulna.

A választáson induló 17 párt 1390 jelöltje közül 1.634.000 szavazásra jogosult állampolgár választhatta meg a törvényhozás 90 tagját.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!