"Úgy gondolom, több napi kemény utcai harcra számíthatunk" - közölte Thomas Metz tábornok, az iraki többnemzetiségű erő helyettes parancsnoka a Pentagonban tartott telefonos sajtótájékoztatón, miután amerikai katonák és iraki erők ezrei ellenőrzésük alá vették Fallúdzsa nagy részét.
A tábornok tájékoztatása szerint katonáik csak könnyebb sérüléseket szenvedtek. Bagdadi és washingtoni amerikai illetékesek közlése szerint a támadás hétfői kezdete óta tíz amerikai és két iraki katona vesztette életét. Irak 2003 márciusi megszállása óta több mint 1140 amerikai katona esett el az arab országban.
A tábornok tájékoztatása szerint az ellenség soraiból a vártnál többen sebesültek meg. Mint mondta, eddig kis számú foglyot ejtettek, de nem volt hajlandó az elesett vagy elfogott felkelők számát közölni. Metz tábornok becslése szerint a 300 000 lélekszámú város lakóinak 50-75 százaléka elhagyta a várost az ostrom előtt. Mint mondta, kevés polgári személy sebesült meg. A város lakóinak elmondása szerint ezzel szemben számos polgári lakos halt meg.
Amerikai illetékesek szerint a felkelők vezérei Szaddám Huszein egykori diktátor megbuktatása után Fallúdzsába vették be magukat. Metz tábornok viszont azt közölte, hogy magas rangú vezetőik, közöttük Abu Muszab az-Zarkávi jordániai származású terrorista vezér az ostrom előtt elmenekültek.
George Bush amerikai elnök, aki Irakban és Afganisztánban megsebesült, Washingtonban ápolt katonák betegágyához látogatott kedden, közölte: a Fallúdzsában harcoló amerikai erők "elvégzik a szabad Irak felemelkedéséhez szükséges nehéz munkát", s a Fallúdzsában magukat elbarikádozott lázadó iraki erőknek "nem sikerül megakadályozniuk az iraki demokratizálódási folyamatot".
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök figyelmeztette amerikai kollégáját, hogy Fallúdzsa ostroma során kíméljék meg a polgári lakosok életét - jelentette kedden az al-Gumhúríja című egyiptomi lap. A kormányhoz közel álló újság értesülései szerint Hoszni Mubarak és George Bush telefonbeszélgetése során arról is szó volt, hogy az új amerikai kormányzat nagyobb szerepet kíván vállalni a közel-keleti biztonság megteremtésében és az izraeli-palesztin konfliktus megoldásában.