A brit parlament betiltotta a kutyás rókavadászatot

Vágólapra másolva!
Több éves keresű vitát követően a brit parlament csütörtökön este törvényben betiltotta az Angliában nagy hagyományokkal büszkélkedő kutyás rókavadászatot, bár a kormány az utolsó pillanatban még megkísérelte a következő parlamenti választások utánra halasztani a tilalom bevezetését.
Vágólapra másolva!

A több évszázada űzött falkavadászat betiltása heves vihart kavart a brit törvényhozásban. Az Alsóház többsége a teljes tilalom mellett foglalt állást, míg a felsőház, a Lordok Háza azt szerette volna, ha egyes esetekben továbbra is hódolhattak volna szenvedélyüknek a rókavadászat kedvelői Angliában és Walesben - Skóciában két éve már törvény tiltja.

Tony Blair munkáspárti miniszterelnök az utolsó pillanatban - a parlamenti ülésszak utolsó napján - javasolta, hogy három évvel halasszák el a tilalom bevezetését. Blair azt remélte, hogy ezzel ráveheti a felsőházat ellenkezése feladására, és nem csökkenti esélyeit a jövő évi parlamenti választásokon harmadik kormányfői megbízatásának elnyerésére. Az Alsóház elvetette a kormányfői javaslatot, támogatta viszont a tilalom 2006 nyarától történő bevezetését. Mivel a felsőház továbbra is ragaszkodott a tilalom alóli kivételekhez, az Alsóház elnöke az elvétve alkalmazott parlamenti törvénnyel élve szerzett érvényt a választott képviselőkből álló Alsóház akaratának a Lordok Háza óhajával szemben.

Hogyan tájékozódik ország - világ híreiről?http://www.equest.hu/ValaszFogad.servlet?azonosito=126462241&userid=1234&userparams=007_03_1_12_2_1_05_04

Ez egyben azt is jelenti, hogy az uralkodói szentesítés után törvényerőre emelkedő tilalom az említett időpontoknál is korábban, várhatóan már jövő februártól életbe lép, így pedig várhatóan kampánytémává is válik majd.

A falkavadászat betiltását még a Munkáspárt ígérte meg 1997-es választási kampányában. A tilalom erősen megosztja a brit közvéleményt, a törvényhozásban is több száz órán át vitáztak róla. Az állatvédők módfelett kegyetlen sportnak tartják a rókavadászatot, védelmezői viszont arra hivatkoznak, hogy ősi hagyományról van szó, amely ráadásul több ezer embernek ad kenyeret.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!