Korrupciógyanú miatt dühösek Annanra az ENSZ-dolgozók

Vágólapra másolva!
Gyakorlatilag bizalmatlansági szavazást tartanak Kofi Annan főtitkárról az ENSZ alkalmazottjai pénteken. A világszervezet munkatársai több korrupciógyanús eset miatt is kritizálják a főtitkárt, de az utolsó csepp a pohárban a szervezet korrupcióellenes irodája vezetőjének esete. A szexuális zaklatás és vitatott kinevezések miatt bepanaszolt Dileep Nairt ugyanis kedden tisztázta egy belső vizsgálat. Az ENSZ-dolgozók szakszervezete szerint szerecsenmosdatás történt.
Vágólapra másolva!

Az ENSZ állandó személyzete bizalmatlansági szavazásra készül Kofi Annan főtitkár ellen. A világszervezet dolgozóinak szakszervezete egy olyan határozatot terjesztett a munkatársak elé, amelynek értelmében megvonják támogatásukat Kofi Annantól és az ENSZ vezetésétől. Hasonló eseményre az ENSZ több mint fél évszázados története során még soha nem került sor.

Annan több botrányos eset miatt is kritikák kereszttüzébe került az utóbbi időben szervezetén belül. Ezek egyike az iraki olajat élelmiszerért program, amelynek segítségével - mint nemrégiben kiderült - Szaddám Huszein elűzött diktátor dollármilliókat sikkaszthatott. Az utolsó csepp a pohárban mégis az volt az ENSZ munkatársai számára, hogy Annan megbocsátott annak a vezető tisztviselőnek, akit szexuális zaklatás és munkatársai megkülönböztetése miatt panaszoltak be - írja az IAfrica dél-afrikai hírportál, az AFP jelentése alapján.

Szerecsenmosdatás

Dileep Nair, a szervezet korrupcióellenes irodájának szingapúri származású vezetője ügyében kedden jelentette be az ENSZ szóvivője, hogy Catherine Ann Bertini főtitkárhelyettes "alapos tájékozódását követően" Annan tisztázta a vádak alól. Az alkalmazottak azonban szerecsenmosdatásnak bélyegezték a döntést, azt állítva, hogy az ügyben vizsgálódók meg sem kérdezték a szakszervezetet, amely áprilisban jelezte a Nairral kapcsolatos panaszokat. Nair ellen szexuális zaklatás, korrupció és az alkalmazottak kinevezésével és fizetésével kapcsolatos visszaélések miatt folyt eljárás.

Hivatalosan nem indult eljárás Nair ellen, ám kiderült, hogy egy levélben azt tanácsolta neki Iqbal Riza, a főtitkári kabinet vezetője, "legyen elővigyázatosabb", hogy ne adjon alapot a negatív kritikáknak. A pénteken elfogadásra kerülő határozat szerint ez a levél bizonyíték egyrészt arra, hogy Nair valóban nem megfelelően viselkedett, másrészt arra, hogy a szervezet felső vezetése nem járt el becsületesen.

Gyanúsan régóta együtt a csapat

Nevük elhallgatását kérő alkalmazottak szerint a Nairrel kapcsolatos döntés jellemző példa az Annan és vezető munkatársai körében dúló korrupcióra. Megjegyezték, hogy Iqbal Riza, valamint Shashi Tharoor kommunikációért felelős főtitkárhelyettes, továbbá számos vezető tisztviselő Annan közvetlen beosztottjaként dolgozik legalább 1994 óta, amikor a jelenlegi főtitkár az ENSZ békefenntartó műveleteit vezette.

Abban az időben igen sok kritika érte a világszervezetet a 800 ezer halottat követelő ruandai vérengzések tétlen szemlélése miatt, jóllehet voltak a térségben ENSZ-katonák. Az események miatt utóbb Annan hivatalosan is bocsánatot kért.

A főtitkár egyelőre nem reagált az eseményekre, jelenleg Kenyában tartózkodik, ahol rendkívüli kihelyezett ülést tart a világszervezet Biztonsági Tanácsa Szudán ügyében.

Az olajat élelmiszerért botrány

Forrás: EPA
Megvette az ENSZ-vezetést?

Korrupcióval gyanúsítják az ENSZ vezetését az iraki olajat élelmiszerért programmal kapcsolatban is, sőt egyesek az ügyben folytatott vizsgálat akadályozásával is megvádolták a világszervezetet, amely azonban tagadja ezt. A gyanú szerint Szaddám Huszein legalább 21 milliárd dollárt sikkasztott el a programban, "a világ talán legnagyobb gazdasági szélhámosságát követve el".

Ezt a gyanú szerint nem tehetett volna meg az ENSZ egyes vezetőinek hathatós közreműködése nélkül. Mint az amerikai törvényhozás az ügyet vizsgáló bizottságának elnöke megjegyezte, "túlságosan sokan néztek másfele, miközben Szaddám milliárdokat lopott ki a programból". Az ügyben Annan fia, Kojo is nyakig benne van.

A pénz a feltételezések szerint palesztin öngyilkos merénylők családjánál, a Szaddám-rezsimmel szimpatizáló kormányok tisztviselőinél, Irakért lobbizó újságíróknál landolt.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!