Nem hajlandó tárgyalni az ukrán ellenzék Leonyid Kucsma leköszönő elnökkel és Viktor Janukovics kormánypárti elnökjelölttel. Az ellenzéki Mi Ukrajnánk párttömörülés tiltakozásának harmadik napja kezdődött szerdán. Kijevben a Függetlenség téren százezer ember követel tiszta választásokat.
Ukrajnában vasárnap tartottak elnökválasztást vitatható körülmények között. A voksok közel száz százalékának összeszámolása után a jelenlegi kormányfő, Viktor Janukovics nyert - majdnem három százalékos különbséggel. Az ellenzék szerint viszont az oroszbarát kormányoldal elcsalta a szavazást, ezért kedden jelöltjük, Viktor Juscsenko elnöki esküt tett.
Leonyid Kucsma elnök szerdán Szentpétervárra utazik. Reggel a tüntetésen Juscsenko kampányfőnöke azt mondta, azért "hogy az oligarchákkal egyezkedjen". Később Mikola Tomenko ellenzéki képviselő a Függetlenség téren összegyűlt ellenzékieknek azt mondta: "Halandóak vagyunk tárgyalni, de csak arról, hogy Kucsma békésen átadja a hatalmat Juscsenkónak."
A kijevben zajló ellenzéki tömegdemonstrációval egyidőben Viktor Janukovics kormánypárti jelölt hívei is összegyűltek. Janukovicsék nem messze a Mi Ukrajnánk sátorvárosától szintén sátras demonstrációt szerveztek, a Kijevi Dinamo stadionjához. Az ellenzék melletti százezres tüntetéshez képest azonban a hivatalos jelölt támogatóinak száma elenyésző: a Kyiv Post szerint legföljebb ezren lehetnek a Janukovics melletti tüntetésen.
Hrihorij Omelcsenko ellenzéki képvelő felszólította Mikola Bilokony belügyminisztert és a rendvédelmi szervek munkatársait, hogy tartózkodjanak az erőszak alkamazásától, és álljanak az ellenzék oldalára - tudósít az MTI.
Erre válaszul az ukrán védelmi miniszter nyugalomra intette a fegyveres erőket. Olekszandr Kuzmuk azt kérte a katonáktól, hogy óvatosan mérlegeljék lépéseiket, és folyamatosan tegyenek eleget alkotmányos kötelezettségeiknek - tudósít az Interfax hírügynökség. Noha az ellenzék folyamatosan hangoztatja, hogy a békés megoldás hívei, olyan bejelentések is elhangzottak, hogy nem riadnak vissza az erőszak alkalmazásától, ha szükségesnek látják.
Eközben a Központi Választási Bizottság (CVK) bejelentette, hogy szerdán, helyi idő szerint délután négy órakor teszi közzé a választás hivatalos eredményét. A bizottság legutóbbi jelentése 99,48 százalékos feldolgozottságnál Janukovicsot hozta ki győztesnek, 49,39 százalékkal, míg Juscsenko a szavazatok 46,71 százalékát kapta.
Ezzel kapcsolatban Janukovics a szerdai kormányülésen bejelentette: miniszterelnök marad, és aláveti magát a CVK döntésének. "Jogkövető ember vagyok, mint tudjátok. Ha legitim döntés születik, engedelmeskedem neki, anélkül, hogy a jognak akár egyetlen betűjét is megsérteném." - jelentette ki kabinetjének Viktor Janukovics.
Ukrajna-szerte egyre több város és megye áll át Juscsenko oldalára. Elsőként Lvov csatlakozott az ellenzék jelöltjéhez. A kárpátaljai megyei tanács késő éjszakai ülésén - annak ellére, hogy a megyében a hivatalos adatok szerint Viktor Janukovics győzött - Viktor Juscsenkót ismerte el Ukrajna elnökének. Ezzel szemben a zömében oroszok lakta, az ország keleti részében fekvő donyecki térség, a Krím és Ogyessza városa Janukovicsot támogatja.
A budapesti követség Juscsenkót támogatja
Kosztyantyin Hriscsenko ukrán külügyminiszter szerdán felszólította az ukrán diplomatákat, hogy maradjanak ki a pártpolitikából. "Ma, amikor Ukrajna a nemzetközi közösség figyelmének középpontjába került, az ukrán diplomaták szakszerű fellépése itthon és külföldön fontosabb mint valaha." - áll a külügyminiszter közleményében.
Ennek ellenére az ukrán külképviseletek közül több már állást foglalt az ügyben. A madridi követség egyik diplomatája szerint világszerte már 150 diplomata nyíltan az ellenzékiekkel tart. Ukrajna budapesti követsége Juscsenkóhoz csatlakozott - közölte szerdán a budapesti külképviselet egy névtelenséget kérő diplomatája. A diplomata közölte, a nagykövetség a nép akaratát követi és az ellenzék jelöltjét támogatja. "A szavazatok tisztességes újraszámolása mellett és a csalás ellen vagyunk" - közölte az AFP francia hírügynökséggel.
Az MTI értesülése szerint Jurij Muska nagykövet elhagyta a követség épületét. Munkatársai úgy tjékoztattak, hogy a nagykövet "fontos találkozóra ment" és csak csütörtökön tér vissza irodájába.
Közép-Európában több ország is szolidaritásáról biztosította az Ukrán ellenzékieket. Lengyelországban a Szolidaritás mozgalom szervezett demonstrációt, Csehországban Václáv Havel volt köztársasági elnök üdvözölte a Juscsenkót támogató tüntetéseket. Időközben a Magyarországon tanuló ukrán diákok bejelentették, hogy szerda délutánra akciót szerveznek Ukrajna budapesti nagykövetsége elé a választási csalás elleni tiltakozásul, illetve Viktor Juscsenko támogatására.