Francia feltétel a török EU-csatlakozáshoz

Vágólapra másolva!
Franciaország szerint Törökországnak az uniós csatlakozási tárgyalások során el kell ismernie, hogy az I. világháború során népirtást követtek el az örmények ellen. Törökország azonban erre nem hajlandó. Párizs a török EU-csatlakozás legfőbb ellenzője, a lakosság 67 százaléka ellenzi az iszlám ország csatlakozását.
Vágólapra másolva!

"Törökországgal az EU-csatlakozási tárgyalások legkorábban 2005 második félévében kezdődhetnek el, a tárgyalások során a törököknek el kell ismerniük az örmények ellen 1915 és 1922 között elkövetett népirtást" - jelentette ki hétfőn Michel Barnier francia külügyminiszter.

Franciaország a török EU-felvétel egyik legfőbb ellenzőjének számít, és azt szeretné, ha Ankara mindössze különleges partneri státust kapna. Törökország azonban ezt határozottan ellenzi.

Biztosra vehető, hogy a csütörtök-pénteki brüsszeli EU-csúcsértekezleten Ankara megkapja a zöld utat a tárgyalások megkezdésére. Párizs így egyelőre arra törekszik, hogy minél későbbre tolja az indulást, és olyan feltételeket szabjon, amelyek visszautasítása esetén követelheti a folyamat felfüggesztését. Ilyen feltétel lehet az örményekkel szembeni I. világháborús népirtás felvetése: a török külügyi szóvivő Barnier közlése után rögtön kijelentette, hogy soha nem ismerték el a népirtást és nem is teszik meg.

A francia kormány ellenállásának oka, hogy a közvélemény jelentős többsége, a franciák közel 67 százaléka elutasítja Törökország uniós csatlakozását. Párizs ezért azt hangsúlyozza, hogy a tárgyalások hosszú évekig elhúzódnak, és korántsem biztos, hogy az egész folyamat végén Törökországot fel is veszik az Európai Unióba.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!