A chilei legfelsőbb bíróság szerdán elhalasztotta a döntést arról, hogy folytatódhat-e a büntetőeljárás Augusto Pinochet volt diktátor ellen, miután Pinochetet hazaengedték a kórházból, ahová a hét végén szélütéssel szállították be.
"Mivel állapota kielégítően javult, átszállították otthonába, hogy ott folytatódjon ápolása" - közölte a chilei főváros, Santiago katonai kórháza. Ezzel egy időben a legfelsőbb bíróság elhalasztotta a döntést arról, hogy folytatódhat-e az eljárás Pinochet ellen abban a büntetőperben, amelyben kilenc ellenzéki személy eltűnése és egyikük meggyilkolása miatt vádat emeltek ellene.
A cukor- és szívbeteg egykori chilei diktátort legutóbb szombaton vitték kórházba, öt nappal azután, hogy a perben vádat emeltek ellene és elrendelték házi őrizetbe vételét. Lapértesülések szerint még az utolsó kenetet is feladták neki a kórházban.
Pinochet ügyvédjei megfellebbezték a döntést arra hivatkozva, hogy védencük egészségi állapota nem teszi lehetővé a bírósági eljárásban való részvételt. A santiagói fellebbviteli bíróság hétfőn elutasította a kifogásokat, az ügy jelenleg a legfelsőbb bíróság előtt van.
A vádat képviselő hét emberi jogi ügyvéd szerint a tábornok kórházba szállítása a védelem stratégiájának része. Egyikük, Hector Salazar a legfelsőbb bíróság szerdai meghallgatásán egyenesen kijelentette: "színjátékról van szó, amely nem szabad, hogy hatással legyen a bíróság döntésére".
Az El Mercurio című chilei napilap az egykori diktátor környezetének tagjaira hivatkozva kedden arról számolt be, hogy Pinochetnek a kórház lelkésze szombaton már feladta a betegek kenetét, mivel környezete attól tartott, hogy a volt diktátor meghalhat az újabb szélütés következtében.
2002-ben a legfelsőbb bíróság Pinochet gyenge egyészségi állapotára hivatkozva már egyszer megszakított egy hasonló emberi jogi pert vele szemben. Több tucat eljárás van folyamatban ellene emberijog-sértések vádjával.
Pinochet 1973 és 1990 közötti uralma alatt több mint háromezer embert öltek meg politikai okokból vagy nyilvánították eltűntté, 27 ezer embert pedig megkínoztak. A volt diktátort még soha nem sikerült bíróság elé állítani bűneiért, noha három különböző beadvány esetében is feloldották mentelmi jogát.