Az elnök azt ígérte, hogy az új kabinet hozzáértőbb munkát végez majd, és felszólította a minisztereket, hogy etnikai vagy regionális kötődésüket félretéve az egész nemzet érdekeit szolgálják a kormányban.
Kijelentette, hogy a kormány egyetlen tagja sem valamely etnikum, politikai párt vagy régió képviselőjeként kapta tárcáját. "Minden miniszter egész Afganisztánt és az egész afgán nép érdekeit képviseli" - mondta.
Ám legalább egy helyi hatalmasság posztot kapott az új kabuli kormányban is: Iszmail Hán, a nagyhatalmú nyugat-afganisztáni tádzsik hadúr, akit Karzai az év folyamán váltott le Herát tartomány kormányzójaként, víz- és energiaügyi miniszter lett.
Viszont a várakozásokkal ellentétben nem jutott semmilyen tisztséghez a 30-ról 27 tagúra szűkült kabinetben Junisz Kanuni, az elnök fő politikai ellenlábasa, aki Karzai mögött a második helyen végzett az októberi elnökválasztáson.
Az államfő azt mondta, azért hagyta ki a kormányból a politikust, hogy az elindíthasson egy országos politikai pártot, amelyet ő maga is támogatni fog, ha az összafgán érdekeket képvisel, bár az áprilisra tervezett parlamenti választásokig nem lép be semmilyen politikai szervezetbe. Az államfő szerint Afganisztánnak szüksége van politikai pártokra, mert ezek hiányában etnikai vagy nyelvi alapú marad a politizálás az országban
Karzai az aránylag ismeretlen Habibullah Kaderit nevezte ki az újonnan létrehozott kábítószer-ellenes minisztérium élére, ahol az lesz a feladata, hogy véget vessen a világot olcsó heroinnal elárasztó, dollármilliárdokra rugó drogkereskedelemnek. Az elnök "szent háborút" hirdetett a kábítószer ellen, amely szerinte jobban fenyegeti az ország jövőjét, mint a hatalomból elűzött vallási fanatikusok, a tálibok vagy az al-Kaida terrorszervezet.