Rendkívül szigorú biztonsági intézkedések közepette került sor kedden Hamid Karzai afgán elnök beiktatási ceremóniájára Kabulban. Karzait októberben választották meg elnöküknek az afgánok, de már a tálibok 2001-es elűzése óta vezette az országot ideiglenes államfőként.
A ceremónián részt vevő 150 meghívott között ott volt Dick Cheney amerikai alelnök és Donald Rumsfeld védelmi miniszter is. Az esemény komoly biztonsági intézkedések közepette zajlott, az afgán rendőrség teljesen lezárta a kabuli repülőtér és az elnöki palota közötti 4 kilométeres utat, a környéket pedig amerikai egységek és NATO-katonák ellenőrizték a földről és a levegőből.
A két vezető emrikai politikus biztonsági okokból jóformán csak a beiktatási ceremónián vesz részt Kabulban, és már utaznak is el. Cheney az esemény előtt még meglátogatta a Bagram légibázison szolgáló amerikai katonákat.
A hatóságok felszólították az afgán állampolgárokat is, hogy maradjanak otthonaikban, mivel attól tartottak, hogy a tálibok támadásokkal igyekeznek majd megzavarni az eseményt. Erre végül nem került sor, jóllehet, az ország déli részén volt a tálibok támadást intéztek egy katonai ellenőrző pont ellen. Az összecsapásban hat tálib és három afgán katona vesztette életét, a megmaradt támadók Pakisztán felé menekültek.
Hamid Karzai 2001 decembere óta vezeti Afganisztánt ideiglenes államfőként. Eddigi hivatali ideje alatt több alkalommal próbálták meggyilkolni. Feladata nem kevesebb, mint hogy összefogja a nemzetiségi ellentétek, a különböző hadurak és a tálibok közötti konfliktusok által szétszabdalt országot.
Sok nyugati kormány azonban attól tart, hogy a máktermesztés megugrása miatt olcsó heroin árasztja el Európát, és Afganisztánból egy virtuális "narkóállam" válik - írja a BBC News. Afganisztán adja jelenleg is a világ ópium- és herointermelésének 87 százalékát.