Tömeges öngyilkossági kísérletekkel tiltakoztak helyzetük ellen a guantánamói foglyok 2003-ban. Az amerikai hatóságok csak kedden hozták nyilvánosságra az ezzel kapcsolatos jelentéseket. Összesen huszonhárom fogvatartott próbálkozott öngyilkossággal 2003. augusztus 18. és 26. között. A rabok megpróbálták felakasztani magukat, vagy összeszurkálták testüket.
A hadsereg szerint a kísérletek közül csak kettő mögött állt tényleges öngyilkossági szándék. A többiek csak megpróbálták felhívni magukra a figyelmet. A hadsereg illetékesei nem indokolták, hogy miért csak most számoltak be a tiltakozási hullánmról.
A jelentések szerint 2002-es megnyitása óta a guantánamói táborban összesen 34 öngyilkossági kísérlet történt, de még egy fogvatartott sem tudott önkezével véget vetni életének. A foglyok körében azonban gyakori, hogy öncsonkítással próbálnak tiltakozni fogva tartásuk miatt.
"2003-ban 350 önkárosításos incidens történt, köztük legalább száz akasztás" - fogalmazott Sumpter alezredes, a hadsereg szóvivője. Az alezredes szerint egyébként az ilyen akciók egyre ritkábbak, amióta pszichiáter őrködik a rabok lelki egészsége felett Guantánamón.
A Kuba szigetén található amerikai haditengerészeti támaszponton jelenleg körülbelül 550 embert tartanak fogva. A rabok többsége az USA afganisztáni hadjáratában esett fogságba. Az amerikaiak azzal gyanúsítják őket, hogy tálibok, illetve al-Kaida harcosok, és mint ilyenek, nem vonatkozik rájuk a hadifoglyok jogait meghatározó genfi egyezmény.
A fogvatartottak ellen nem emeltek vádat, és nem juthatnak jogi segítséghez. Az amerikaiak ugyan egyeseket átadtak saját országaiknak, de a többség még mindig nem tudja, mi lesz a sorsa. Az utóbbi időkben elterjedt hírek szerint a Pentagon keresi azt a jogi lehetőséget, amellyel életfogytig is Guantánamón tarthatja a foglyokat bizonyíték nélkül, pusztán arra a feltételezésre alapozva, hogy veszélyesek lehetnek az USA-ra.
A guantánamói fogolytábor ellen már több emberi jogi szervezet tiltakozott. Amerikai bírók és politikusok is szót emeltek már a fogolytábor működtetése ellen, sőt olyan amerikai katonák kritizálták a tábort, akik korábban hadifogságban voltak.