"A tartományi belügyminiszterekkel egyetértésben egy ideje már dolgozunk a gyülekezési jog megszigorításán" - közölte a szóvivő, hozzátéve, hogy "kényes ügyről" van szó, hisz az intézkedés demokratikus alapjogot érint. A kezdeményezés Otto Schily belügyminisztertől származik, s élvezi Gerhard Schröder kancellár támogatását.
A szóvivő szavaiból kiderült, hogy eleve tiltanák a neonáci felvonulásokat olyan emlékhelyeknél, mint amilyen a májusban felavatandó berlini holokauszt emlékmű - több száz kőlapból álló temetőszerű emlékhely - lesz. Ugyancsak tiltanák a náci nagyságokat dicsőítő felvonulásokat, mint amilyen a Wunsiedelben minden évben megrendezett neonáci kivonulás. A wunsiedeli temetőben nyugszik Rudolf Hess, Hitler helyettese.
A neonácikra egy hét óta irányul ismét megkülönböztetett figyelem Németországban, miután a szélsőjobboldali Német Nemzeti-demokrata Párt (NPD) képviselői a szászországi parlamentben nem voltak hajlandók részt venni a náci rendszer áldozataira emlékező egyperces néma tisztelgésen, Drezda lebombázását pedig "hidegvérrel megtervezett, iparszerűen végrehajtott tömeggyilkosságnak" nevezték. Drezdát 1945 februárjában az angolszász szövetségesek bombázták le, nem kímélve az egyedülálló barokk belvárost sem.
Az NPD a szeptemberi tartományi választáson jutott be a szász törvényhozásba, a szavazatok 9,2 százalékát szerezte meg.