Az uniós polgárok harmada nem hallott az EU-alkotmányról

Vágólapra másolva!
Az EU polgárainak harmada nem hallott az unió tavaly aláírt alkotmányáról - derül ki egy felmérésből. A lakosság fele pedig úgy érzi, hogy nem tud eleget az alkotmányos szerződésről. Az alkotmány ellenzőinek száma egyedül Nagy-Britanniában haladja meg a támogatók arányát.
Vágólapra másolva!

Az Európai Unió lakosságának egyharmada, ezen belül a magyarok 34 százaléka még soha nem hallott az EU tavaly aláírt alkotmányáról, ami hatékonyabbá teszi az unió bonyolult struktúráját - derül ki az Európai Bizottság pénteken nyilvánosságra hozott jelentéséből. A felmérés során a lakosság mintegy 50 százaléka (a magyarok 54 százaléka) mondta azt, hogy csak keveset tud a szerződésről. A megkérdezettek 49 százaléka (Magyarországon 60) úgy nyilatkozott, támogatja egy ilyen típusú szerződés életbe lépését. Tizenhat százalék (Magyarországon 9) viszont elutasította az alkotmányt.

A szerződést többéves munkával tavaly nyárra dolgozták ki az EU tagállamai, köztük a tíz új tagország is. Ősszel aláírták, és két országban - Litvániában, valamint Magyarországon - a parlamentek már jóvá is hagyták. Számos tagországban viszont népszavazást rendeznek a szerződésről, amely csak akkor léphet hatályba, ha minden EU-tag megerősítette. A szerződés ellenzőinek száma egyedül Nagy-Britanniában haladja meg a támogatók arányát: a britek 20 százaléka igent, 30 százaléka pedig nemet mondana az uniós alkotmányra a felmérések szerint. Ennek az ad jelentőséget, hogy Nagy-Britannia azon tagállamok közé tartozik, amelyek népszavazást tartanak a kérdésről.

Margot Wallström európai bizottsági alelnök, az uniós közvélemény tájékoztatásáért is felelős biztos különösen aggasztónak tartotta a tudatlanság mértékét azokban az államokban, ahol népszavazást tartanak. Ez magában hordozza az alacsony szavazási részvétel veszélyét is - állította. A felmérés szerint a népszavazásra készülők között jelenleg csak Dániában (64 százalék), Írországban (52), Franciaországban (51) és Luxemburgban (51) haladja meg az 50 százalékot a várható részvétel, míg Nagy-Britanniában (45), Hollandiában (42), Spanyolországban (36), Portugáliában (20) és Csehországban (19) elmarad attól.

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Origo Google News oldalán is!