Spanyolország amnesztiát kínál több százezer illegális bevándorlónak, akik helyzetük rendezése végett három hónapig lehetőséget kapnak a hivatalos tartózkodási és munkavállalási engedélyek beszerzésére. A José Luis Rodríguez Zapatero vezette spanyol szocialista kormány által bevezetett, hétfőn életbe lépett intézkedés értelmében azok az illegális bevándorlók rendezhetik ily módon helyzetüket, akik legalább fél éve az országban tartózkodnak, a következő fél évre is érvényes munkaszerződésük van és hazájukban kiállított erkölcsi bizonyítványt is fel tudnak mutatni.
Spanyolországban becslések szerint körülbelül 800 ezer illegális bevándorló él. Egyelőre nem tudni, hogy közülük hányan élnek az amnesztia lehetőségével, mindenesetre a spanyol hatóságok hétfő esti összesítése szerint az első nap közel 1500 ember folyamodott tartózkodási és munkavállalási engedélyért. A három hónap letelte után a hatóságok borsos pénzbírsággal sújtják azokat a munkáltatókat, akik engedély nélkül dolgozó külföldieket foglalkoztatnak.
A Zapatero-kormány reméli, hogy az amnesztia révén sikeresebben tudja kezelni a bevándorlás kérdését, kiutat talál a konzervatív elődjétől örökölt zűrzavaros helyzetből. A spanyol szocialisták által ördögi körnek tartott eddigi szabályozás értelmében ugyanis a bevándorlók aláírt munkaszerződést felmutatva kérelmezhettek tartózkodási és munkavállalási engedélyt, munkaszerződést viszont csak ezen engedélyek birtokában köthettek.
A bevándorlás Spanyolországban is érzékeny kérdés, a közvéleményt aggasztja a bevándorlók számának az utóbbi években tapasztalt hirtelen megugrása, különösen azok után, hogy az ország hosszú évtizedekig nettó "munkaerő-exportőr" volt. A mostani amnesztiát több külföldi bírálat is érte, ám a Zapatero-kormány visszautasította, hogy az amnesztia további illegális bevándorlókat csábítana országába és az Európai Unióba. Más országok kormányai Madriddal éppen ellentétes irányban haladnak, Nagy-Britannia például most készül megszigorítani a menedékkérők ellenőrzését és erősíteni a képzetlen munkaerő beáramlásának kiszűrését. Rita Verdonk holland bevándorlási miniszter az uniós miniszterek múlt havi tanácskozásán pedig úgy vélte, hogy az uniónak meg kell vizsgálnia a hasonló amnesztiák kérdését, hiszen az illegális bevándorlók helyzetük rendezése, törvényesítése után jogosultak lesznek arra is, hogy továbbköltözzenek más uniós tagállamokba.